Przygotowanie odpowiedniej prezentacji niejednokrotnie okazuje się nie lada wyzwaniem. Czytelność slajdów i ich wygląd w większości przypadków okazuje się bardzo istotna w końcowej ocenie wystąpienia, szkolenia, czy przedstawienia produktu, pomysłu, raportu.
W niniejszym artykule podajemy 5 rad dzięki, którym stworzysz jeszcze bardziej profesjonalne prezentacje.
Szablony i motywy graficzne ułatwiają pracę. Pozwalają na przystąpienie do przygotowania prezentacji bez konieczności projektowania wszystkiego od zera. Wystarczy dobrać odpowiedni układ, dodać tekst, zdjęcia, elementy graficzne i gotowe. Jest to rozwiązanie umożliwiające wykonanie pracy w sposób łatwy i szybki.
Pamiętajmy jednak, by nie korzystać z gotowych szablonów dostępnych w programie Power Point. Przede wszystkim, posiadają standardowy design. Ekspozycja treści w tak nieestetycznej formie wiąże się z ryzykiem utraty wiarygodności i osłabieniem komunikatu, jaki kierujemy do odbiorców.
Darmowe szablony programu Power Point posiadają słabe strony:
Dodatkowym argumentem za rezygnacją ze wbudowanych darmowych szablonów jest fakt, że były wykorzystywane przez miliony osób. Może więc wystąpić sytuacja, że Twoja prezentacja będzie wyglądać łudząco podobnie do cudzej.
Jeśli poszukujesz sposobu na wyświetlanie złożonych zbiorów informacji, to schematy blokowe są dedykowane dla Ciebie. Animowanie ich zapewni Ci atrakcyjniejszą formę prezentacji i urozmaici prowadzone wystąpienie.
Nazwa może być mylna, bynajmniej nie chodzi w niej o powiększanie. Funkcja Zoom jest dostępna w Office 365 i umożliwia wygodne przejścia między slajdami, bez konieczności przeklikiwania każdego z nich. Dlaczego warto ją wykorzystywać opisuje poniżej.
Przykład: Podczas wystąpienia publicznego omawiamy zagadnienie zawarte w slajdzie 8. Na kilka sekund chcemy przejść do slajdu 46, by zaprezentować publiczności dodatkowy diagram nawiązujący do tematu. Standardowo musielibyśmy klikać wszystkie slajdy od 8 do 46. Ryzykujemy odbiorem naszej osoby jako chaotycznej i nie posiadającej ułożonych treści w odpowiedniej kolejności. Dzięki Funkcji Zoom możemy sprawnie i szybko przeskakiwać między slajdami.
Funkcja Zoom polega na stworzeniu slajdu będącego pochodną spisu treści dla pozostałych slajdów. Zabieg ten umożliwia przeskakiwanie z jednego slajdu do następnego (tzw. Slide Zoom) oraz między różnymi sekcjami dokumentu (tzw. Section Zoom).
Często praktykowane jest umieszczanie obrazów jako tła slajdów. Program PowerPoint umożliwia swoim użytkownikom zastąpienia pliku graficznego materiałem video. Wystarczy przeciągnąć i upuścić plik video na slajd, po czym ustawić jego rozmiar tak by pokrył cały obszar slajdu. Materiał video może być również zapętlony. Po ustawieniu tła w formacie wideo dodaj tekst, kształty oraz inne elementy, stanowiące pierwszy plan.
Treści urozmaicone ikonami i piktogramami są dużo bardziej ciekawe. By dysponować odpowiednią bazą wystarczy, że skorzystasz z jednej z wielu platform z ikonami w sieci. Największy wybór pod względem tematyki i różnorodności stylistycznej posiadają IconFinder.com i IconStore.co, możesz również skorzystać z darmowego flaticon.com ofertującego pliki PNG, SVG, EPS, PSD.
5 wyżej wymienionych wskazówek pozwoli Ci przygotować dużo ciekawsze i atrakcyjniejsze prezentacje. Dzięki tym pomysłom Twoje prezentacje będą oryginalne i wzbudzą większe zainteresowanie wśród odbiorców.