Podstawowym znacznikiem blokowym, który służył w poprzednich wersjach HTML i XHTML służącym do grupowania tematycznie treści – dodatkowo wykorzystywanym w połączeniu z językiem CSS był <div></div>. Nadając takim blokom odpowiednie identyfikatory można było zbudować cały układ strony.
<div id="header"></div>
Powyżej stworzyliśmy blok typu div oznaczony identyfikatorem header. Do dzisiaj jest to najczęściej stosowany sposób oznaczania nagłówka. W HTML 5 jeden ze nowych znaczników pozwala lepiej oznaczyć takie miejsce.
<header id="page header"></header>
Znacznik ten nie służy jednak wyłącznie do zastępowania nagłówka całej strony, ale również do oznaczania wszystkich innych nagłówków, na różnych poziomach strony, szczególnie zalecane jest stosowanie go przed niektórymi z pozostałych znaczników strukturalnych HTML5, które zaprezentowane zostaną poniżej.
Kolejny znacznik – <article></article> – oznacza niezależny wpis, artykuł, w zasadzie dowolny tekst, który mógłby zostać opublikowany poza stroną, na której jest wyświetlany. Najczęściej poprzedzony będzie nagłówkiem header.
<header>Tytuł artykułu</header>
<article>Właściwa treść artykułu.</article>
Następny nowy element, który może zastąpić część stosowanych wcześniej divów jest <footer></footer>.
<footer>Stopka strony, artykułu bądź sekcji</footer>
Znacznik ten może stanowić stopkę całej strony, ale również artykułu czy sekcji. Sekcja jest znacznikiem, który zgodnie z dokumentacją HTML5 oznacza grupę tematycznie powiązanych ze sobą treści, ale nie jest jednym osobnym wpisem – wtedy stosujemy <article></article>.
<section></section>
Mamy również specjalny znacznik, który można zastosować do oznaczenia głównej nawigacji strony.
<nav></nav>
Ostatnim znacznikiem tego typu jest <aside></aside> oznaczający dodatkowe informacje do artykułu. Najczęściej stosuje się go do tagowania (bocznych pasków). Należy jednak pamiętać, że zależy to od rodzaju i znaczenia danej treści, a nie od wizualnego położenia.
<aside></aside>