fbpx

Czym jest Git i dlaczego warto znać systemy kontroli wersji kodu

Co to jest Git i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Ten system kontroli wersji znacznie usprawnia, a jednocześnie zabezpiecza codzienną pracę przy kodzie. Dzięki swojej prostocie i elastyczności może być wykorzystywany zarówno przy drobnych, jak i ogromnych projektach. Dlatego też jest używany przez programistów oraz grafików na całym świecie. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest Git i jakie ma podstawowe funkcje. Z pewnością pomoże Ci to zrozumieć jego przeznaczenie oraz opanować pierwsze komendy potrzebne do jego obsługi. Jeśli zastanawiasz się nad przebranżowieniem do IT lub chcesz bardziej rozwinąć się w tej dziedzinie, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z systemem kontroli wersji Git.

Git – co to jest i do czego służy?

Odpowiadając w skrócie na pytanie, co to jest Git, należy powiedzieć, że to system kontroli wersji. Służy on więc do zarządzania historią kodu źródłowego. Jego funkcjonalność ma kilka podłoży. Między innymi sprawdza się tak dobrze, ponieważ:

  • pozwala na jednoczesną pracę na tym samym kodzie przez kilka osób, 
  • umożliwia transferowanie i łączenie zmian z różnych branchy w jednym projekcie,
  • pozwala na pracę offline we własnym repozytorium,
  • jest szybki i wydajny.

Cechy te sprawiły, że Git szybko został doceniony w całej branży. Przechowywanie wersji, a także możliwość rozgałęziania kodu to niewątpliwie jego ogromne zalety. 

Git a inne systemy kontroli wersji

Jeśli masz już pewną wiedzę na temat programowania, zastanawiasz się pewnie, czym różni się Git od RCS lub CVS. Zacznijmy więc od wyjaśnienia różnic. Git, CVS, RCS – co to jest?

  • Git – rozproszony system kontroli wersji, który pozwala na niezależne zmiany w jednym kodzie, prowadzone w różnych gałęziach;
  • CVS – scentralizowany system kontroli wersji, który opiera się na zależności klient-serwer;
  • RCS – lokalny system kontroli wersji, który zmiany zapisuje jedynie na jednym komputerze.

Git nie jest więc pierwszym ani jedynym systemem kontroli wersji. Jednak dzięki swojej uniwersalności sprawdza się w wielu różnych projektach, a tym samym cieszy ogromną popularnością. 

Git – podstawowe funkcje

Z pewnością każdy profesjonalny kurs Git nauczy Cię jego obsługi. Zanim jednak się na niego zapiszesz, możesz poznać podstawowe komendy oraz pojęcia związane z tym systemem, aby oswoić się z jego działaniem. Do najważniejszych należą:

  • SCM – Source Code Management, czyli po prostu kontrola wersji, a więc to, co zawdzięczamy systemowi Git;
  • repozytorium – miejsce przechowywania całego projektu, wszystkich wersji kodu i historii wprowadzonych zmian;
  • branch – pojedyncze odgałęzienie, jedna wersja, na której pracuje dany programista;
  • clone – pozwala na skopiowanie kodu z repozytorium do własnej gałęzi;
  • commit – przesyła dane z Twojej gałęzi do repozytorium;
  • merge – łączy zmiany wprowadzone w poszczególnych branchach. 

Te kilka podstawowych pojęć z pewnością przybliżą Ci, jak działa Git i co to tak właściwie jest. Oczywiście, jeśli chcesz nauczyć się profesjonalnie wykorzystywać to narzędzie, najlepszą opcją są kursy informatyczne, na których specjaliści wyjaśnią Ci jego obsługę. 

Git dla programistów i nie tylko – poznaj to narzędzie!

Jeśli interesuje Cię kariera w IT, Git z pewnością będzie jednym z narzędzi, które powinieneś poznać. Profesjonalne kursy programowania przygotują Cię do efektywnego korzystania z niego. Dlatego też oprócz podstawowych systemów do tworzenia kodu, warto poświęcić czas również na Git. Co więcej, okazuje się, że Git wykorzystywany jest nie tylko przez programistów, ale i np. grafików. Kontrola wersji zapamiętuje także zmiany w plikach graficznych. Dzięki temu Git ma jeszcze więcej użytkowników. 

Sprawdź ofertę na efektywne kursy w Expose. Z nami nauczysz się programować i obsługiwać potrzebne narzędzia. Jeśli natomiast chcesz przyspieszyć swoją naukę i zastanawiasz się, czy warto iść na bootcamp programowania, mamy dla Ciebie odpowiedź – tak! Zapraszamy!

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.