fbpx

Czy warto iść na Bootcamp?

Dobrze przygotowany bootcamp sprawia, że programowanie przestaje być wiedzą tajemną, a staje się umiejętnością, którą skutecznie możesz wykorzystać na rynku pracy. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej, w Polsce brakuje nawet 50 tysięcy programistów – problemem są nie tylko oferty wymagające przynajmniej kilkuletniego doświadczenia, ale również niedostatecznie wykwalifikowani kandydaci. Profesjonalny bootcamp programowania pokazuje, na czym polega ono w praktyce, dając szansę (choć nie gwarancję) na dobrze płatną pracę – taką możliwość szczególnie docenią osoby, które nie miały szansy doświadczyć podstaw programowania na przykład w szkole. 

Czy warto iść na Bootcamp

Na czym polega bootcamp?

Interesuje Cię programowanie, ale nie wiesz od czego zacząć – bootcamp stanowi odpowiedź na Twoją chęć nauki i rozwoju. Standardowo oznacza intensywne szkolenie, zwykle odbywające się w systemie weekendowym, podczas którego otrzymujesz porządną dawkę wiedzy. Samo pojęcie pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do treningów fizycznych wykonywanych na świeżym powietrzu. Bootcampy programistyczne często odbywają się w trybie stacjonarnym i dotyczą takich zagadnień jak analiza danych, programowanie Java, tworzenie stron internetowych czy grafika DTP.

Bootcamp programowania – zalety

Dlaczego bootcampy programistyczne cieszą się taką popularnością mimo tego, że nie dają pewności otrzymania dobrze płatnej posady? Intensywny trening daje możliwość:

  • nauczenia się od podstaw umiejętności niezbędnych w zawodzie programisty,
  • pracy z wykwalifikowanym trenerem, który jest w stanie odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania i wyjaśnić bardziej skomplikowane zagadnienia,
  • korzystania z materiałów, do których możesz wrócić nawet po zakończeniu bootcampu,
  • realizowania praktycznych ćwiczeń, dzięki czemu uczysz się, jak samodzielnie rozwiązywać problemy.

Wiele osób myśląc o bootcampie, zastanawia się, czy warto inwestować w taką formę kształcenia. W przypadku edukacji trudno o proste odpowiedzi

Jaki bootcamp wybrać?

Przede wszystkim należy szukać bootcampów prowadzonych przez doświadczoną kadrę z aktualnymi certyfikatami, potwierdzającymi kompetencje. Dobra firma szkoleniowa z kursami informatycznymi i bootcampami powinna zapewnić sprzęt do pracy oraz komfortowe warunki do nauki, jeżeli kurs odbywa się stacjonarnie. Programowanie jest wymagającym zajęciem, dlatego warto docenić możliwość konsultacji po zakończeniu bootcampu, które oferuje firma Expose. Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest czas trwania kursu – niestety zdarza się, że bootcampy programistyczne są zbyt intensywne, dlatego wybierz ten, który ma odpowiednią liczbę godzin. 

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że bootcamp nie sprawi, że programowanie stanie się dla Ciebie tematem wyczerpanym – branża IT zmienia się na tyle dynamicznie, że nawet osoby na wyższych stanowiskach, stale muszą uzupełniać wiedzę. Praca po bootcampie nie pojawi się sama. Konieczna jest determinacja, edukacja również we własnym zakresie, ale przede wszystkim praktyka. 

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.