fbpx

Dostosowanie wstążki w MS Excel

Od wersji 2007 wszystkie programy pakietu Microsoft Office posiadają menu oparte na wstążce. Wstążka to element znajdujący się bezpośrednio nad paskiem formuły, na którym znajdują się narzędzia i opcje niezbędne do pracy z Excelem. Zawartość wstążki zmienia się w zależności od wybranej karty. Elementy znajdujące się na wstążce są podzielone na różne grupy (sekcje) w zależności od przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę, że niektóre sekcje posiadają, w prawym dolnym rogu, ikonę ze strzałka skierowana na zewnątrz, która to powoduje rozwinięcie sekcji i otwarcie okienka, które zawiera dodatkowe opcje niewidoczne na wstążce.

Excel - Dostosowanie wstążki

Domyślnie wstążka Excela zawiera siedem wstążek, które w zupełności wystarczają przeciętnemu użytkownikowi do pracy. Zawartość wstążek jest poukładana w sposób, który większości przypadnie do gustu. Istnieje jednak możliwość tworzenia własnych kart, na których możemy stworzyć własne sekcje i dodać do nich dowolne narzędzia spośród wszystkich jakie są dostępne w Excelu. Możemy również dowolnie modyfikować istniejące już wstążki, również te domyślne.

Wstążkami zarządzamy poprzez Opcje programu Excel (Plik/Opcje/Dostosowanie wstążki). Praca nad zmianami jest intuicyjna: w lewej części okna mamy listę ze wszystkimi dostępnymi narzędziami Excela (są one pogrupowane i domyślnie wyświetlane są Popularne polecenia; zmiany grupy dokonujemy poprzez listę rozwijaną Wybierz polecenia z; oczywiście dostęp do wszystkich narzędzi umożliwia pozycja Wszystkie polecenia – lista ta zawiera również narzędzia, które nie są dostępne w Excelu w żadnym innym miejscu), z prawej znajduje się lista z kartami, która jest również pogrupowana na karty kontekstowe (Karty narzędzi) oraz standardowe (Karty główne); dodatkowo możemy jednocześnie wyświetlić oba rodzaje kart jednoczenie (Wszystkie karty).

Excel - Dostosowanie wstążki
  • Nowa Karta – tworzy nowy element w postaci karty na liście po prawej stronie,
  • Nowa Grupa – tworzy nowa grupę na karcie, która jest aktualnie zaznaczona,
  • Zmień nazwę – wchodzimy do trybu edycji umożliwiającego zamianę nazwy zaznaczonego elementu,
  • Resetuj – umożliwia powrót do stanu sprzed zmian; przycisk zawiera dwie pozycje Resetuj tylko wybraną kartę Wstążki oraz Resetuj wszystkie dostosowania; pierwsza z opcji działa tylko dla kart domyślnych i przywraca zaznaczoną kartę do stanu początkowego, druga resetuje wszystkie karty jednocześnie przy okazji usuwając te, które stworzyliśmy osobiście,
  • Importuj/Eksportuj – pozwala zapisać nowy lub załadować wcześniej zapisany układ i zawartość kart.
  • Użycie przycisku Minimalizuj Wstążkę (w prawej górnej części okna Excela, pod przyciskiem zamykającym program),
  • Zastosowanie skrótu klawiaturowego CTRL+F1,
  • Dwukrotne kliknięcie w nazwę dowolnej karty.

Chcesz udoskonalić swoje umiejętności obsługi MS Excel? Po więcej porad zapraszamy na nasze kursy informatyczne, m.in. kursy Microsoft i kursy Excel.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.