Excel wciąż zaskakuje użytkowników swoimi nowoczesnymi funkcjami. Jedną z najbardziej uniwersalnych nowości jest funkcja REGEXZASTĄP, która pozwala na zaawansowaną zamianę tekstu z wykorzystaniem wyrażeń regularnych. W tym artykule poznasz możliwości tej funkcji, jej składnię oraz zobaczysz praktyczne przykłady zastosowania.
Składnia funkcji REGEXZASTĄP jest prosta i składa się z trzech argumentów:
REGEXZASTĄP(tekst; wzorzec; zamiana;[wystąpienie],[case_sensitivity])
Argumenty:
case_sensitivity (opcjonalny) – Wartość logiczna (PRAWDA lub FAŁSZ), określająca, czy dopasowanie ma być wrażliwe na wielkość liter. Domyślna wartość to PRAWDA (wrażliwość na wielkość liter).
wystąpienie(opcjonalny) – Określa wystąpienie wzorca, który ma zostać zastąpiony. Domyślnie wystąpienie ma wartość 0, co zastępuje wszystkie wystąpienia. Liczba ujemna zastępuje to wystąpienie, wyszukując od końca.
Mając listę numerów telefonu, możemy zastąpić pierwszą część numeru telefonu “*”, żeby numer był bardziej anonimowy.
W tym celu możemy wykorzystać funkcję REGEZASTĄP, w której wyszukiwanym wzorcem jest ciąg cyfr od 0 do 9 oraz nawias otwierający i zamykający, po których występuje myślnik.
Dzięki takiej konstrukcji, będziemy w stanie odnaleźć zarówno numery komórkowe jak i numery stacjonarne niezależnie od długości początkowej części oraz występowania nawiasów.
Jeżeli mamy podaną listę imion i nazwisk a zależałoby nam na zamianie kolejności w celu uzyskania nazwisk oraz imion, najwygodniej będzie skorzystać z funkcji REGEXZASTĄP. Niezbędne do tego będzie wykorzystanie grup dopasowań, które zapisywane są w nawiasie okrągłym. Do każdej z grup można odwoływać się poprzez “\”.
Funkcja jako drugi argument przyjmuje dwa człony zapisane w nawiasach okrągłych. Są to tak zwane grupy dopasowań. Pierwszą z grup jest ciąg znaków od a do z, który występuje jako pierwszy i jest to imię, drugą grupą natomiast jest nazwisko. Kolejnym argumentem jest wymuszenie kolejności grup dopasowań poprzez znak “\”.
Jeśli chcemy zamienić numer telefonu zapisany bez odstępów na zapis, w którym każde kolejne 3 cyfry będą oddzielone myślnikami znowu z pomocą przychodzi funkcja REGEXZASTĄP.
W funkcji REGEXZASTĄP, w drugim argumencie tworzymy trzy grupy dopasować, do których odwołujemy się w kolejnym argumencie funkcji. Dzięki temu możemy wstawić “-” pomiędzy każde trzy cyfry.
Funkcja REGEZASTĄP to narzędzie, które znacząco ułatwia edycję i formatowanie tekstu w Excelu. Dzięki niej w prosty sposób można zmieniać wzorce na inne formy, maskować dane czy dostosowywać formaty. Jeśli jeszcze nie eksperymentowałeś z wyrażeniami regularnymi, funkcja REGEXZASTĄP jest doskonałym miejscem, aby zacząć. Włącz ją do swojego warsztatu i odkryj nowe możliwości automatyzacji pracy z tekstem.