Osoby, które ubiegają się o pracę w biurze, powinny dysponować umiejętnościami pozwalającymi im na sprawną obsługę programu MS Excel. Zanim zdecydujesz się wpisać do swojego CV te zdolności, najpierw zastanów się, czy rzeczywiście posługiwanie się tym programem nie sprawia Ci najmniejszego problemu. Niestety, często zdarza się, że kandydaci na stanowiska pracy biurowej chwalą się w przekazywanych pracodawcy życiorysach umiejętnościami, których nie posiadają lub nie są u nich one aż tak zaawansowane, jak oni sami twierdzą. To, czy rzeczywiście możesz wpisać do swojego CV określony poziom zaawansowania umiejętności z obsługi programu MS Excel, sprawdzisz za pomocą specjalnych testów weryfikacyjnych. Jeśli jednak uzyskasz wcześniej certyfikat Microsoft Office Specialist, możesz liczyć na zwolnienie z weryfikacji Twoich umiejętności w zakresie obsługi MS Excel.
Kursy dla początkujących obejmują podstawowe zagadnienia związane z obsługą programu MS Excel. W ich ramach uczestnik zapoznaje się z budową arkusza kalkulacyjnego, dowiaduje się, jak przeprowadzać na nim najbardziej elementarne operacje, jak formatować komórki i ich zawartość, jak wprowadzać i edytować dane w arkuszu oraz jak wykonywać podstawowe działania matematyczne (szczególny nacisk kładzie się tutaj na funkcje matematyczne, funkcje związane z czasem i z datami oraz na formuły warunkowe). Dodatkowo uczestnicy kursu nabywają umiejętności z zakresu tworzenia i edytowania wykresów, sortowania i filtrowania danych, a także pracy z wieloma arkuszami. Dowiadują się też, jak odpowiednio zmodyfikować arkusz, aby można było go wydrukować.
Pytania weryfikujące zadawane przez rekrutujących na rozmowie kwalifikacyjnej lub w ramach testu dotyczą m.in. adresów komórek, formatowania danych, wpisywania formuł matematycznych, wstawiania wykresów, sprawnego poruszania się po arkuszu. Możesz na przykład spodziewać się pytań typu: „Jak poprawnie zapisać datę w Excelu?”, „W jakiej zakładce dostępne jest sortowanie i filtrowanie danych?”, „Jaki jest domyślny format danych w komórkach?”.
Zobacz pytania testowe na stronie: https://expose.pl/test-wiedzy-excel-podstawowy/. Sprawdź się!
Jeśli znasz już podstawy obsługi MS Excel, ale chcesz jeszcze poszerzyć swoje umiejętności z zakresu obsługiwania narzędzi do tworzenia i analizowania zestawień, kurs dla średniozaawansowanych jest właśnie dla Ciebie. W jego ramach poznasz nie tylko funkcje matematyczne, ale także logiczne, statystyczne, tekstowe i informacyjne. Poznasz bardziej zaawansowane sposoby filtrowania danych, tworzenia wykresów 3D oraz łączonych i kombinowanych, a także reguły formatowania warunkowego i używania sum częściowych. Dowiesz się także, jak wstawiać i modyfikować tabele i wykresy przestawne.
Na testach weryfikujących oraz w rozmowach kwalifikacyjnych możesz spodziewać się pytań dotyczących m.in. serii danych, blokowania wierszy arkusza, zwracania bieżących dat, włączania wyświetlania nagłówków. Pytania te mogą brzmieć następująco: „Gdzie zapisujemy kryteria filtrowania zaawansowanego?”, „Jak posortować kolumnę z miesiącami”, „Jakiej funkcji użyć do zmiany pierwszych liter na wielkie?”.
Więcej pytań testowych znajdziesz na stronie: https://expose.pl/test-wiedzy-excel-srednio-zaawansowany/.
Jeśli pracujesz z programem Excel na co dzień, możesz wziąć udział w szkoleniu dla jego zaawansowanych użytkowników. Poznasz formuły tablicowe, funkcje wyszukiwania, adresu oraz funkcje bazodanowe, dowiesz się, jak tworzyć własne formaty liczbowe i je modyfikować. Ponadto zaznajomisz się z tajnikami importowania danych z sieci web, tekstu oraz plików txt, csv. Dowiesz się, jak tworzyć i formatować przestawne tabele i wykresy oraz jak odpowiednio chronić zapisane w arkuszach kalkulacyjnych dane przed bezprawnym przejęciem ich przez osoby trzecie. Poznasz też zasady funkcjonowania narzędzia Solver oraz podstawy Edytora Visual Basic i tworzenia makr.
W rozmowach kwalifikacyjnych i testach najprawdopodobniej zostaniesz zapytany m.in. o zaokrąglanie liczb w Excelu, skróty klawiaturowe do danych poleceń, ustawianie haseł ochrony pliku itp. Możesz spodziewać się takich pytań: „Jak ukryć wyświetlanie w komórkach?”, „Jaka jest nieprawidłowa postać funkcji ADR.POŚR?”, „Za pomocą jakiego skrótu wpiszesz aktualną datę?”.
Pytania testowe są dostępne na stronie: https://expose.pl/test-wiedzy-excel-zaawansowany/.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników Excela przygotowano kurs VBA, w ramach którego nabędą oni bardzo przydatnych w ich pracy umiejętności związanych z automatyzacją zadań. Chodzi tutaj o rejestrowanie i zapisywanie makr, tworzenie kodu VBA, generowanie instrukcji, deklarowanie zmiennych, prace z modelem obiektowym oraz obsługę różnych funkcji VBA.
Pytania w teście weryfikującym odnoszą się m.in. do typów zmiennych, ustawień edytora VBA, tworzenia okien komunikatów. Mogą one brzmieć następująco: „Jakiego polecenia użyć do zwalniania zmiennych obiektowych”, „Jak zapisać dane do pliku sekwencyjnego”, „Która nazwa makra jest nieprawidłowa?”.
Pytania testowe zobaczysz na stronie: https://expose.pl/test-wiedzy-excel-vba/. Zobacz, czy wiesz aż tyle o Excelu!
Jeśli nie poszło Ci najlepiej z testami albo chcesz podnieść swoje kwalifikacje w obszarze Excela zapraszamy na nasze kursy oraz bootcampy. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich: