fbpx

Jak zbudować zespół i jak nim zarządzać?

Jak zbudować zespół pracowniczy? I jak efektywnie zarządzać zespołem? Pytania te zadają sobie wszyscy liderzy, którzy stają przed takimi zadaniami. Przed podjęciem się funkcji managerskiej, warto się do niej przygotować. Najlepszym na to sposobem są profesjonalne szkolenia z zarządzania zespołem. Pozwolą one nabyć pożądane umiejętności oraz zrozumieć wiele postaw. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że wiedza to nie wszystko – bardzo często o sukcesie managera przesądzają umiejętności miękkie, jego predyspozycje oraz stosunek do współpracowników.

Jak zbudować zespół?

Budowanie zespołu to pierwszy, a jednocześnie bardzo ważny krok na drodze do efektywnej współpracy. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze współpracowników?

  • Przemyślana rekrutacja – przy budowaniu zespołu pracowniczego warto przemyśleć, jakich osób potrzebujemy oraz jakie zadania będą mieli wykonywać. Ważne jest, aby każdy z nich był jednostką indywidualną i kreatywną. 
  • Mocne strony – dobry manager powinien poznać swoich współpracowników i potrafić wydobyć ich mocne strony. Wówczas każdy zostanie przydzielony do zadań, w których czuje się najlepiej i może w pełni wykorzystać swoje umiejętności. Istotne jest także, aby na początku dać pracownikom kredyt zaufania, dzięki któremu będą mogli wykazać się w powierzonych obowiązkach.
  • Komunikacja – już na etapie budowania zespołu bardzo ważna jest komunikacja. Lider powinien potrafić słuchać swoich pracowników, ale jednocześnie rozwiązywać konflikty, udzielać porad, czy integrować ludzi.

Aby zbudować efektywny zespół pracowniczy, z pewnością przyda się szkolenie z umiejętności miękkich, w trakcie którego rozwiniesz swoje zdolności komunikacyjne i interpersonalne, bardzo ważne w pracy managera czy lidera.

Zarządzanie zespołem – przydatne umiejętności miękkie

Jeśli uda nam się zbudować zespół, stajemy przed nieco trudniejszym zadaniem – zarządzaniem. Również i tutaj przydatnych będzie kilka wskazówek, które może wdrożyć każdy lider. Solidnym przygotowaniem będzie jednak przede wszystkim kurs budowania i zarządzania zespołem. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie pełnienia funkcji managera?

  • Ocena pracowników – choć konstruktywna krytyka może przynieść bardzo dobre rezultaty, nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto systematycznie przeprowadzać oceny pracowników, w których zostaną zaznaczone zarówno ich mocne, jak i słabe strony. Czasami ważna jest krytyka, ale nie można także zapomnieć o nagrodach i docenianiu. 
  • Motywacja – dobry lider powinien dbać o wyznaczanie konkretnych celów, stawianie realnych wymagań oraz ich zespołową realizację. Aby wszystko to przebiegało sprawnie, pracownikom potrzebna jest motywacja. Czynnikiem ją podnoszącym może być szansa na rozwój oraz indywidualna ścieżka kariery. Warto więc zainwestować np. w szkolenia IT, dzięki którym pracownicy będą mieli możliwość podniesienia swoich kwalifikacji.
  • Wzajemne relacje – również na etapie zarządzania zespołem pracowników bardzo ważna jest komunikacja. To lider powinien dbać o relacje w zespole i okazywać empatię. Jego zadaniem jest także zintegrowanie pracowników. Jednocześnie jednak ważne jest podkreślanie swojej funkcji i tworzenie autorytetu.

Podsumowanie

Zarządzanie zespołem projektowym, sprzedażowym, czy jakimkolwiek innym wymaga wielu umiejętności oraz właściwego podejścia do pracowników. Wpływ na efektywność współpracy ma dużo czynników – niektóre z nich pojawiają się już na etapie doboru pracowników. Dlatego też przed podjęciem się takiej funkcji, warto skorzystać ze szkolenia z umiejętności miękkich czy kierowania zespołem, aby jak najlepiej sprawdzić się w roli lidera.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.