fbpx

Zarobki analityków. Przedziały płacowe na różnych stanowiskach

Zastanawiasz się nad ubieganiem się o pracę w zawodzie analityka danych, analityka biznesowego, analityka baz danych, czy też analityka IT, ale nie wiesz, czy w dłuższej perspektywie czasowej okaże się to dla Ciebie opłacalne? Zanim zdecydujesz się na wybór tej profesji i zaczniesz wokół niej budować swoje kompetencje, powinieneś najpierw dokładnie przyjrzeć się tabelom płacowym. Dzięki nim dowiesz się, czy w ogóle warto zostać analitykiem danych oraz jakie umiejętnościami trzeba dysponować, aby móc liczyć na najwyższe profity finansowe z tytułu wykonywania tego rodzaju pracy. Zaznajomisz się również z wymaganiami dla początkujących przedstawicieli tego zawodu oraz co powinny zrobić, które nie miały wcześniej styczności z profesjonalną analizą danych.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć analitycy danych?

Analitycy baz danych to jeden z prężnie rozwijających się działów IT. To sprawia, że zarobki osób pracujących w tym zawodzie z roku na rok systematycznie rosną. Ogółem rzecz biorąc, zgodnie z raportem Sedlak&Sedlak zarobki większości analityków wahają się na poziomie od 5000 zł do 8 400 zł, przy medianie całkowitego wynagrodzenia na poziomie 7 000 zł brutto. Najlepiej zarabiające osoby piastujące kierownicze stanowiska pobierają pensje w wysokości przekraczającej poziom 9 400 zł brutto.

Ciekawie kształtują się zarobki analityków pracujących na różnych stanowiskach. I tak specjaliści od analiz HR co miesiąc pobierają wynagrodzenie w wysokości od 6 000 do 8 000 zł. Analitycy inwestycyjni w bankach zarabiają średnio od 9 do 19 tys. zł, a pracujący w ubezpieczeniach analitycy aktuarialni od 9 do 14 tys. zł. Zarobki analityków finansowych kształtują się na poziomie od 8500 do 15 000 zł. Analitycy IT mogą liczyć na pensje w wysokości od 12 000 do 18 000 zł. Z kolei analitycy sprzedaży zarabiają od 7500 do 11 000 zł brutto miesięcznie. Ich zarobki zbliżone są do analityków internetowych, których pobory wynoszą od 7000 do 10000 zł; na nieco większe pensje mogą liczyć analitycy ds. e-commerce (od 7000 do 12 000 zł).

W sektorze bankowości analitycy danych z językami obcymi zarabiają średnio od 5000 do 9000 zł, młodsi analitycy ds. compliance od 4000 do 6500 zł, a starsi od 6000 do 7500 zł. Znający języki obce młodsi i starsi analitycy ds. KYC/AML mogą liczyć odpowiednio na pobory w wysokości od 5500 zł do 7000 zł oraz od 7000 zł do 9500 zł. Zarobki analityków biznesowych kształtują się na poziomie od 7000 do 9500 zł w zależności od firmy oraz lokalnego rynku pracy.

Wymagania dla najlepiej zarabiających analityków

Na najwyższe pobory wśród analityków mogą liczyć osoby pełniące kierownicze funkcje. Wiąże się to oczywiście z koniecznością spełnienia pewnych wymagań. Jednym z najważniejszych jest doświadczenie zawodowe na tym samym lub analogicznym stanowisku pracy. Dla osób z tej branży istotna jest również znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim języka angielskiego.

Na wyższe profity mogą zatem liczyć osoby pracujące na anglojęzycznych stanowiskach niż te, które wykonują zadania niewymagające posługiwania się innym językiem. W uzyskaniu lepszych zarobków mogą pomóc również odniesione już w dotychczasowej pracy analityka sukcesy, poświadczone przez referencje od poprzednich pracodawców lub przełożonych. Od przedstawicieli tego zawodu oczekuje się także dysponowania konkretnymi umiejętnościami interpersonalnymi, w tym zdolności komunikacyjnych na poziomie słuchania i przekazywania wiadomości, a także umiejętności współpracy w grupie. Osoby wykazujące się tymi cechami są bardziej docenianie przez pracodawców, także pod względem finansowym.

Z reguły najlepiej w tej branży zarabiają pracownicy dużych firm usytuowanych w większych miastach. Jedną z najważniejszych umiejętności w pracy analityków jest jednak zdolność posługiwania się komputerem, w tym przede wszystkim programem MS Excel, MS Access językiem VBA, SQL czy też Python.

Gdzie szukać wiedzy i jak zdobyć kompetencje Analityka danych

Narzędzi analizy danych można efektywnie się nauczyć dzięki nasym bootcampom, opartym w głównej mierze na praktycznych warsztatach. W jego trakcie uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi funkcjami i formułami w programie Excel, dowiadują się oni również, jak efektywnie pracować na dużych zbiorach danych. Oprócz tego, osoby biorące udział w kursie nabywają umiejętności posługiwania się programem MS Access, niezbędnym do tworzenia kwerend oraz projektowania baz danych. Swoje najważniejsze tajniki odkrywa przed nimi również język SQL.

Warsztaty uczą praktycznego korzystania z funkcji wyszukiwania oraz generowania raportów na bazie tabel przestawnych. Prowadzone przez profesjonalnych trenerów zajęcia odbywają się przez pięć dni. W zależności od możliwości czasowych kursantów mogą zdecydować się oni na opcję tygodniową (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00) lub wariant weekendowy (3 soboty i 2 niedziele w godzinach od 9.00 do 17.00). Cały kurs trwa 40 godzin. W razie jakichkolwiek wątpliwości można poprosić trenera o ich wyjaśnienie. Konsultacje z wykładowcą są integralną częścią całego szkolenia. Istnieje możliwość korzystania z nich w dowolnej chwili.

Sprawdź nasze szkolenia:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.