fbpx

Administrator baz danych – co robi i jak nim zostać?

Bazy danych stanowią fundament dobrze funkcjonujących firm. Dlatego coraz bardziej popularny staje się zawód, jakim jest administrator baz danych. Dowiedz się, co robi taka osoba i dlaczego jej stanowisko jest ważne.

Kim jest administrator baz danych?

Chcesz się dowiedzieć, kim jest programista baz danych i jak nim zostać? Czy tego typu praca wymaga specjalnych umiejętności? Administratorem baz danych nazywamy osobę odpowiedzialną za zarządzanie bazami danych w danej firmie lub przedsiębiorstwie.

Taki pracownik zajmuje się tworzeniem, uaktualnianiem czy gromadzeniem informacji w specjalnej bazie danych firmy, w której pracuje. Administrator baz danych naprawia powstałe błędy i szybko reaguje w czasie awarii. Co więcej, musi dbać o to, aby wrażliwe dane nie wpadły w niepowołane ręce i nie naraziły wizerunku przedsiębiorstwa. Wiedzę informatyczną powinien mieć „w małym palcu”.

Nauka na temat baz danych wymaga czasu na wdrożenie się, by postępować zgodnie z ustalonymi procedurami. Administrator baz danych w swojej pracy korzysta z określonych programów i sprzętów dostarczonych przez pracodawcę.

Żeby zostać administratorem baz danych, należy:

  • logicznie myśleć;
  • potrafić pracować pod presją;
  • być cierpliwym i rzetelnym;
  • potrafić odpowiednio rozdzielić sobie swoje obowiązki.

W większości przypadków administratorzy baz danych mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Praca odbywa się w biurze w oparciu o najpotrzebniejsze urządzenia, zazwyczaj przez 8 godzin w ciągu dnia.

Jak zostać administratorem baz danych?

Administrator baz danych to przyszłościowa praca. Rynek pracy łaknie takich osób, a z roku na rok potrzeba ich jeszcze więcej. Dzisiaj przedsiębiorstwa prowadzą dokumentację i przechowują dane w formie elektronicznej, a o taką bazę danych należy szczególnie zadbać ze względu na ryzyko kradzieży i wycieku poufnych informacji.

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać administratorem baz danych, to można skończyć odpowiednie studia magisterskie o profilu informatycznym — chociaż nie zawsze są wymagane. Przydatne są także regularne kursy, które pomagają zdobyć wiedzę techniczną oraz nabrać praktyki.

Jeżeli chcesz rozwijać umiejętności w tym zakresie, to zapraszamy na kursy informatyczne firmy Expose. Dzięki nim zostaniesz cenionym w branży administratorem lub administratorką danych! W ofercie znajdziesz między innymi:

Możesz wziąć udział w kursie indywidualnym lub grupowym, które odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online. Jeżeli zależy Ci na pracy w zawodzie, to warto doszkalać się w każdy możliwy sposób. Im więcej kursów i certyfikatów zdobędziesz, tym pewniej poczujesz się w tym, co robisz. Praktyka jest dużo ważniejsza od wiedzy teoretycznej. Zaskocz swojego przyszłego pracodawcę i poszerzaj wiedzę z naszymi kursami.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.