fbpx

Zaawansowany pakiet Office – VBA czym jest i jak go używać?

Word, PowerPoint i Excel to narzędzia, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie efektywną naukę czy pracę, praktycznie w każdej istniejącej branży. Pakiet Microsoft Office to niezwykle przydatne oprogramowanie, z którego każdego dnia korzystają setki miliony osób. Jednak tylko część z nich wykorzystuje możliwości Office’a w stu procentach. Jednym z najciekawszych, lecz mało znanych, rozwiązań jest Visual Basic for Applications, który może znacznie ułatwić naszą codzienną pracę. Co to jest VBA i jak z niego korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest VBA?

Visual Basic for Application to język programowania powstały na Visual Basicu, który zaimplementowano do takich aplikacji, jak pakiet biurowy Microsoft Office, AutoCad czy WordPerfect. Celem VBA w narzędziach MS Office jest automatyzacja pracy z dokumentami biurowymi, np.: poprzez zastosowanie skryptów i makropoleceń.

Przykładowe zastosowania VBA

Wiemy już, co to jest VBA. Teraz pora, aby poznać praktyczne zastosowanie tego języka programowania. W przypadku Worda czy Excela Visual Basic for Applications pozwala nam na szybkie i proste:

  • konsolidowanie różnych plików,
  • eksportowanie arkuszy do formatu PDF,
  • rejestrowanie zmian w dokumentach,
  • odświeżanie tabel przestawnych z różnych źródeł,
  • przekazywanie danych pomiędzy różnymi aplikacjami,
  • tworzenie funkcji, których nie ma w standardowym Excelu.
Kursy Excel

Korzyści ze stosowania VBA

Oczywiście każdą z powyższych czynności możemy wykonać manualnie, jednak poświęcimy na to wiele czasu i energii. Dzięki VBA praca w Excelu czy Wordzie stanie się banalna i szybka, a pracownicy znajdą czas na inne, bardziej złożone zadania. Aby nauczyć się, jak korzystać z Visual Basic w MS Office, zapisz się na szkolenia z pakietu Microsoft. Podczas kursu dowiesz się m.in. co to jest makro w Excelu oraz jak w prosty sposób wykorzystać język VBA.

Podsumowanie

Początki z VBA mogą być trudne – w końcu to bardzo zaawansowana aplikacja. Dlatego najlepiej rozpocząć pracę z Visual Basic podczas profesjonalnego szkolenia z zaawansowanego Excela. Ciekawe i merytorycznekursy Excel VBA znajdziesz m.in. na naszej stronie internetowej. Zapisz się na szkolenie już teraz i wykorzystaj wszystkie możliwości, jakie dają Ci aplikacje MS Office!

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.