fbpx

Czy warto uczyć się Excela? Co tracimy nie znając arkuszy kalkulacyjnych MS?

Odpowiedź na pytanie, czy warto uczyć się Excela, jest oczywista – tak! Znajomość tego programu jest coraz częściej wymagana do pracy biurowej, administracyjnej, czy menadżerskiej. Ze względu na jego zaawansowaną funkcjonalność może on usprawnić, a nawet zautomatyzować wiele wykonywanych zadań. Program ten jest stale rozwijany i rozbudowywany, aby być jeszcze bardziej intuicyjny oraz przyjazny dla użytkownika. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego warto znać Excela i czy podjąć się jego nauki, zapraszamy do lektury! 

Czym są arkusze kalkulacyjne Excel?

Excel to arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla wszystkich popularnych systemów komputerowych. Wersja dla Windowsa pierwszy raz pojawiła się na rynku już w 1987 roku i do dziś doczekała się kilkunastu aktualizacji. Służy on do gromadzenia, analizy i przetwarzania danych. Jego główne zastosowanie to obliczenia w formie tabelarycznej. Ma on funkcje:

 • bazodanowe,
 • matematyczne,
 • finansowe.

Bardzo istotna dla automatyzacji pracy oraz jej ułatwiania jest możliwość tworzenia formuł, które samoistnie przetwarzają wpisane w komórki dane.

Dlaczego warto znać Excela?

Po co więc uczyć się Excela? Jego niezwykła funkcjonalność sprawia, że stał się dziś niezbędnym elementem praktycznie każdej pracy biurowej. Przetwarzanie dużej ilości danych, z którymi mamy do czynienia, jest praktycznie niemożliwe do wykonania bez wykorzystania arkuszy kalkulacyjnych. Pozwalają one na ich szybkie opracowanie oraz przedstawienie w przejrzysty sposób. Funkcje Excela znajdują zastosowanie do między innymi:

 • formatowania warunkowego,
 • tworzenia tabel i wykresów,
 • wyszukiwania danych w bazie,
 • tworzenia wykresów przestawnych.

Wszystko to sprawi, że swoją pracę będziesz wykonywać szybciej i bardziej precyzyjnie. Tym samym zyskasz czas oraz uznanie, dzięki bezbłędnemu pełnieniu obowiązków. Zdecydowanie wpłynie on na Twoją efektywność, która obecnie w wielu firmach jest kluczowym wskaźnikiem. Czy właśnie zacząłeś się zastanawiać, od czego zacząć naukę Excela?

Prezentacja danych – przejrzyste wykresy z Excelem

Jeśli jednak nadal nie wiesz, po co uczyć się Excel, ta funkcja przekonała wielu użytkowników. W trakcie wielu prac pracownicy zmagają się z opracowaniem danych, aby móc przedstawić je w przejrzysty sposób przełożonym, kontrahentom, czy klientom. Jeśli jesteś jedną z takich osób, Excel to narzędzie, którego szukałeś. Program ten pozwala na tworzenie różnorodnych wykresów:

 • kołowych, 
 • kolumnowych,
 • słupkowych,
 • 3D, 
 • przestawnych.

Dzięki swojej funkcjonalności, w arkuszach można aktualizować dane lub formułami zaprogramować ich automatyzację. Tak przygotowany wykres z pewnością zrobi wrażenie na odbiorcach, a co najważniejsze będzie wyglądał bardzo profesjonalnie. Ważne jest również, że wystarczy prawidłowo wprowadzić dane i wpisać odpowiednią formułę, a program resztę zrobi za Ciebie. Nie ma tutaj więc miejsca na błędy i pomyłki.

Excel przydatny również poza pracą 

Okazuje się, że funkcjonalność arkuszy kalkulacyjnych sprawia, że wykorzystywany może on również być poza pracą. Pozwala on gromadzić oraz mieć stałą kontrolę nad danymi, których używamy w codziennym życiu. Excel w domu znajduje zastosowanie do:

 • tworzenia domowego budżetu i kontroli wydatków,
 • prowadzenia księgowości,
 • tworzenia portfela inwestycyjnego,
 • przechowywania list kontaktów i adresów.

To oczywiście niejedyne opcje, z których możesz skorzystać. Gdy już poznasz Excela, z pewnością do głowy przyjdzie Ci mnóstwo pomysłów, jak używać go na co dzień, by ułatwiał Ci życie.

Dla przyspieszenia i ułatwienia Twojej pracy

Powszechne wykorzystywanie programu Excel w przeróżnych zawodach, pokazuje, jak bardzo jest on funkcjonalny i ile potrafi. Zaawansowana jego znajomość to zdecydowany atut w szukaniu nowej posady. Świadomi pracodawcy wiedzą bowiem, jak może on przyspieszyć wykonywanie codziennych zadań. Pomyśl tylko, że przygotowywane do tej pory ręcznie tabele czy wykresy, tworzyłyby się automatycznie, a do prezentacji danych szefowi wystarczyłoby jedynie uruchomienie odpowiedniego arkusza. Excel to program na miarę XXI wieku. Dba o wygodę użytkowników i znacznie ułatwia pracę. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć naukę Excela lub ile trwa nauka Excela, sprawdź dostępne kursy informatyczne. Z pewnością jest to krok w stronę rozwoju oraz zwiększenia swoich kompetencji zawodowych.

Dodatkowe możliwości – integracje z innymi systemami

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak być dobrym z Excela, profesjonalny kurs Excela to opcja właśnie dla Ciebie. W jego trakcie możesz poznać zaawansowane funkcje, które dają wiele dodatkowych możliwości. Czy wiedziałeś, że Microsoft Excel pozwala na integracje z innymi systemami? Te i wiele innych umiejętności zdobędziesz właśnie na specjalistycznych szkoleniach. Dla najbardziej zaawansowanych przeznaczony jest kurs Excel VBA, na którym poznasz narzędzia umożliwiające programowanie w tym właśnie języku. Sprawdź ofertę Expose i dowiedz się, jak nauczyć się Excela już dziś! 

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.