fbpx

Czym jest UX – Jak zostać UX designerem?

User experience design to zawód przyszłości, który ciekawi absolwentów szkół, a także osoby szukające nowej pracy. Czym jest UX design i dlaczego warto się nim zainteresować? Bez wątpienia można zaliczyć go do specjalności, które stale ewoluują i dają duże perspektywy do rozwoju. Choć wciąż jest to mało znana branża, właściciele nowoczesnych firm mają świadomość, jakie korzyści przynosi zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty z tej dziedziny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kim jest UX designer i jak zacząć pracę w tej specjalizacji.

Kto to UX designer?

UX (user experience) to projektowanie doświadczeń użytkownika. Mówiąc prostszym językiem, praca ta polega na dbaniu, by produkty cyfrowe (aplikacje, strony internetowe, gry) były intuicyjne i przyjazne dla odbiorcy. W tej branży ważny jest kontakt z właścicielem produktu, a także klientem. UX designer musi wczuć się w odczucia konsumenta i odpowiednio reagować na jego odczucia dotyczące produktu — pozytywne i negatywne. Zajmuje się między innymi opracowywaniem widoku produktu (tworzenie makiet) oraz przeprowadzaniem testów. Zakres obowiązków może być również szerszy — wszystko zależy od specyfiki danej firmy.

Jak zostać UX designerem? Potrzebne umiejętności

UX designerami zostają często osoby po psychologii, informatyce czy kognitywistyce. Nie jest to jednak ani reguła, ani warunek złożenia aplikacji. O to stanowisko może ubiegać się każda osoba, która umie wczuć się w sytuację innych osób, jest kreatywna i lubi się uczyć. Przydatna jest znajomość angielskiego, ponieważ większość publikacji branżowych powstaje właśnie w tym języku. Ważne jest także, żeby interesowała się nowościami technologicznymi i dobrze odnajdywała się w pracy z klientem.

Jak zostać UX designerem? W Polsce taki kierunek można zgłębiać tylko na dwóch uczelniach i to wyłącznie na studiach podyplomowych. Na szczęście informacje dotyczące user experience można zdobyć na różnych szkoleniach, takich jak kurs UX designe. Umiejętność programowania nie jest obowiązkowa, jednak warto znać podstawy z dziedziny IT. Polecamy więc wykupić profesjonalne kursy informatyczne, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w branży.

Podsumowanie

User experience design to przyszłościowy zawód, który zdobywa coraz większą popularność. UX designer dba o to, by produkt był zrozumiały i intuicyjny dla użytkownika. Musi być więc w stałym kontakcie z właścicielem oraz klientem. Do jego pracy należy między innymi opracowywanie widoku produktu i przeprowadzanie testów. Żeby rozpocząć pracę w tej branży, nie są potrzebne żadne studia — wystarczy dobry kurs i motywacja do nauki. Dobry UX designer musi być empatyczny, kreatywny i wytrwały. Mile widziana jest także znajomość angielskiego. Choć znajomość branży IT nie jest wymagana, bardzo ułatwia pracę.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.