fbpx

DevOps – kim jest i czym się zajmuje?

DevOps to koncepcja, z którą spotykamy się coraz częściej. Jest to termin używany do opisania współpracy między programistami a personelem operacyjnym IT. Mimo że taki model stał się bardzo popularny, bardzo mało osób wie, kim jest DevOps oraz jak taką osobą zostać.

Czym zajmuje się DevOps?

DevOps to zestaw praktyk, który kładzie nacisk na komunikację, współpracę, integrację i automatyzację. Pomaga organizacjom dostarczać oprogramowanie szybciej, bardziej niezawodnie i lepszej jakości.

Zacznijmy jednak od samego początku – DevOps to połączenie skrótów od dwóch słów: Development oraz Operations. Takie podejście do projektów IT ma na celu skrócenie czasu wprowadzania zmian oraz oszczędności.

Mówiąc prościej specjalista DevOps stanowi połączenie programisty i personelu operacyjnego IT. Daje to możliwość ujednolicenia tworzenia oprogramowania i operacji na nim. Z jednej strony DevOps umożliwia sprawne organizowanie dużych zespołów, a z drugiej – dzięki umiejętnościom jakie osoba na danym stanowisku posiada, pozwala ograniczyć liczbę osób, które do tej pory musiały być zaangażowane w proces tworzenia oprogramowania.

Jak zostać DevOps?

Jeśli fascynuje Cię, czym zajmuje się DevOps i uważasz, że świetnie sprawdzisz się na jako junior, a później senior DevOps, warto dowiedzieć się, jak nim zostać.

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że specjalista DevOps musi orientować się w wielu obszarach – m.in. znać liczne programy i procesy. Poza tym, ze względu na nieustanny rozwój branży IT taka osoba musi też być otwarta na częste zmiany i gotowa na pozyskiwanie nowych umiejętności. Z racji, że DevOps zajmuje się głównie tworzeniem oprogramowania, koniecznością jest znajomość podstawowych programów i aplikacji, które do tego służą. Kursy programowania, które znajdziesz w ofercie Expose na pewno będą w tym pomocne.

Ile zarabia DevOps?

W związku z tym, że specjalista DevOps musi posiadać konkretne umiejętności, zarobki w tym zawodzie są całkiem wysokie, często nawet najwyższe w branży IT. To, ile zarabia DevOps oczywiście zależy od doświadczenia, jednak widełki zaczynają się na kilkunastu, a kończą nawet na dwudziestu tysiącach.

Jeżeli szukasz swojej ścieżki zawodowej i czujesz, że DevOps może być zawodem dla Ciebie, sprawdź, jakie kursy informatyczne pozwalają przygotować się odpowiednio do tego zawodu. Przed podjęciem jakiejkolwiek pracy poza umiejętnościami technicznymi, warto zadbać także o te miękkie, do czego przydadzą się szkolenia miękkie, które również można u nas wykupić.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.