fbpx

Div i strukturalne znaczniki HTML5

Podstawowym znacznikiem blokowym, który służył w poprzednich wersjach HTML i XHTML służącym do grupowania tematycznie treści – dodatkowo wykorzystywanym w połączeniu z językiem CSS był <div></div>. Nadając takim blokom odpowiednie identyfikatory można było zbudować cały układ strony.

<div id="header"></div>

Powyżej stworzyliśmy blok typu div oznaczony identyfikatorem header. Do dzisiaj jest to najczęściej stosowany sposób oznaczania nagłówka. W HTML 5 jeden ze nowych znaczników pozwala lepiej oznaczyć takie miejsce.

Nagłówki

<header id="page header"></header>

Znacznik ten nie służy jednak wyłącznie do zastępowania nagłówka całej strony, ale również do oznaczania wszystkich innych nagłówków, na różnych poziomach strony, szczególnie zalecane jest stosowanie go przed niektórymi z pozostałych znaczników strukturalnych HTML5, które zaprezentowane zostaną poniżej.

Artykuł

Kolejny znacznik – <article></article> – oznacza niezależny wpis, artykuł, w zasadzie dowolny tekst, który mógłby zostać opublikowany poza stroną, na której jest wyświetlany. Najczęściej poprzedzony będzie nagłówkiem header.

<header>Tytuł artykułu</header>
<article>Właściwa treść artykułu.</article>

Stopki

Następny nowy element, który może zastąpić część stosowanych wcześniej divów jest <footer></footer>.

<footer>Stopka strony, artykułu bądź sekcji</footer>

Znacznik ten może stanowić stopkę całej strony, ale również artykułu czy sekcji. Sekcja jest znacznikiem, który zgodnie z dokumentacją HTML5 oznacza grupę tematycznie powiązanych ze sobą treści, ale nie jest jednym osobnym wpisem – wtedy stosujemy <article></article>.

Sekcja

<section></section>

Mamy również specjalny znacznik, który można zastosować do oznaczenia głównej nawigacji strony.

<nav></nav>

Dodatkowe treśći

Ostatnim znacznikiem tego typu jest <aside></aside> oznaczający dodatkowe informacje do artykułu. Najczęściej stosuje się go do tagowania (bocznych pasków). Należy jednak pamiętać, że zależy to od rodzaju i znaczenia danej treści, a nie od wizualnego położenia.

<aside></aside>
udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.