fbpx

Jak zostać programistą Java – zarobki na stanowisku juniora i seniora

Osoby, które chcą zdobyć nową pracę, pytają często, kim jest programista Java, jakie zarobki otrzymuje i jak nim zostać. W ostatnich latach utarło się przekonanie, że nie jest trudno zostać specjalistą IT i już w pierwszych miesiącach pracy można dostać naprawdę wysoką wypłatę. Czy tak jest naprawdę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia programista Java i co trzeba umieć, żeby znaleźć pracę w tym zawodzie.

Kim jest i czym się zajmuje programista Java?

Java to jeden z najbardziej popularnych języków programowania. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli firm zatrudnia specjalistów, umiejących się nim posługiwać. Taki programista projektuje oprogramowania i dokumentację techniczną. Jego zakres obowiązków zależy od wielkości i rodzaju przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Może zajmować się wdrożeniem i utrzymywaniem jednej aplikacji lub kilku. Do jego zadań należy również testowanie, analiza czy wczesne rozpoznawanie problemów aplikacji.

Jak zostać programistą Java?

Żeby zostać programistą Java, trzeba mieć odpowiednią wiedzę, znać języki obce i wykazywać cechy, które ułatwiają zdobycie wymarzonego zawodu.

Wykształcenie

Jedną z dróg, by zostać specjalistą Java, jest skończenie studiów informatycznych. Wielu programistów jest jednak absolwentami innych kierunków bądź nie ma wyższego wykształcenia. Nawet zdobycie tytułu naukowego nie gwarantuje z resztą zostania dobrym specjalistą. Dużo ważniejsze są praktyczne umiejętności, dlatego wiele osób decyduje się na kursy informatyczne. Szczególnie polecamy:

Trzeba jednak zaznaczyć, że nauka programisty nie powinna się zakończyć na kursie czy studiach informatycznych. Branża IT szybko się zmienia, więc powinieneś/powinnaś być stale na bieżąco ze wszystkimi nowinkami.

Znajomość języków obcych

Oczywiście chodzi przede wszystkim o angielski. Większość artykułów branżowych powstaje właśnie w tym języku, więc warto opanować go przynajmniej na takim poziomie, by rozumieć terminy specjalistyczne z branży IT.

Umiejętności

Żeby zostać dobrym programistą Java trzeba przede wszystkim:

  • być wytrwałym,
  • dobrze znosić krytykę,
  • lubić poszerzać swoją wiedzę,
  • umieć wdrożyć zdobytą wiedzę w praktyce.

Jak znaleźć pracę jako programista Java?

Nie jest trudno znaleźć oferty pracy jako programista Java. Wielu pracodawców szuka pracowników na to stanowisko, więc nie będziesz skarżyć się na brak wyboru. Propozycje pracy znajdziesz na popularnych stronach ofertowych lub na grupach na Facebooku. Jak jednak sprawić, że to właśnie Twoja aplikacja zostanie wybrana? Programista Java to zawód, o który stara się wiele osób, więc zapewne będziesz mieć sporą konkurencję. Warto więc zadbać, by Twoje CV było jak najbardziej konkurencyjne — polecamy zatem zainwestować w kursy informatyczne.

Zarobki na stanowisku juniora i seniora — czy warto?

Jakie są zarobki programisty Java? Nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Pensja jest zależna od firmy, miasta, zakresu kompetencji oraz oczywiście doświadczenia. Postaramy się jednak przedstawić uśrednione zarobki programistów Java:

stanowiskośrednie zarobki
Junior5 663 – 8 227 zł
Mid12 065 – 17 231 zł
Senior14 306 – 19 772 zł
Ekspert16 109 – 22 471 zł

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, jak zostać programistą Java i jakich zarobków można oczekiwać. Żeby starać się o to stanowisko, nie trzeba mieć skończonych studiów. Warto natomiast ukończyć kursy, które zwiększą konkurencyjność Twojego CV. Dobrze jest także znać język angielski. Na stanowisku programisty najlepiej sprawdzają się osoby wytrwałe, które lubią się uczyć i dobrze znoszą krytykę. W przypadku eksperta i juniora programisty zarobki są oczywiście zupełnie różne. Pensja zależy także od innych czynników, na przykład wielkości miasta czy doświadczenia,

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.