fbpx

JavaScript a TypeScript – czym się różnią?

TypeScript vs. JavaScript – czym różnią się te dwa języki programowania? Czy warto poznać oba z nich, czy może wystarczy nauka jednego? Zaczynając swoją przygodę w świecie IT, trudno jest znaleźć właściwy początek. Mnogość dostępnych języków, programów i narzędzi, które należałoby opanować, wydaje się wręcz przytłaczająca. Również i popularne JavaScript oraz TypeScript znacznie się od siebie różnią i należy traktować je oddzielnie. Czym są i do czego służą te języki? Od którego z nich najlepiej zacząć swoją naukę programowania? Profesjonalne szkolenia dla IT obejmują obydwa z powyższych, więc z pewnością będziesz mieć szansę je poznać. JavaScript a TypeScript – w tym artykule przedstawiamy najważniejsze różnice tych języków!

Czym jest JavaScript?

Co to jest JavaScript? JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Dzięki swojej prostocie oraz przystępności z roku na rok rośnie jego wykorzystanie. Choć swoimi funkcjami nie dorównuje on wielu innym, bardziej rozwiniętym językom, jest chętnie i szeroko używany. Znajduje zastosowanie na stronach internetowych, w przeglądarkach i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża wydajność. Co więcej, JavaScript wspierana jest między innymi przez tak ważne w IT firmy, jak Microsoft.

Największym zarzutem, z którym przez wiele lat spotykał się JavaScript, jest brak opcji typowania. Co oznacza to w praktyce? Język nie ma możliwości wyszukiwania błędów, więc o ich ewentualnym istnieniu programista dowiaduje się dopiero w momencie uruchomienia kodu. Zmiany dla użytkowników wprowadziła ECMAScript 6 i usprawniła wiele funkcji. Nadal jednak nie umożliwiła opcji sztywnego typowania. Porównując TypeScript vs. ES6, jest to najczęściej wskazywaną różnicą

Czym jest TypeScript?

Czas na TypeScript – co to jest? TypeScript to także język programowania. Funkcjonuje on jednak jako nadzbiór JavaScript. To rozwiązanie stworzone przez Microsoft w 2012 roku, mające na celu usprawnienie wykorzystania JavaScript. Kody, które tworzone są w obu językach, są ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że każdy kod TypeScript może zawierać kod czystego JavaScript. Również ze wszystkich kodów napisanych w TypeScript można po kompilacji korzystać w JavaScript. Warto także podkreślić, że TypeScript to kod wolny i otwartoźródłowy

Rozwiązanie zaproponowane przez Microsoft okazało się tak dobre, że korzysta z niego również największy rywal firmy – Google. 

Różnice pomiędzy JavaScript a TypeScript

Jeśli wiemy już, czym są powyższe języki, należy zadać pytanie, czym różni się Typescript a JavaScript? Główną różnicą, w zasadzie uzasadniającą sens istnienia TypeScript, jest możliwość sztywnego typowania. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki temu, że język ten jest transpilowany, pozwala na wychwycenie większej liczby błędów już na etapie tworzenia kodu. Dzieje się automatycznie, więc w zasadzie wykonuje pracę za nas. Ogólne założenie przy tworzeniu kodu jest takie, że im więcej informacji o typach, tym lepiej. Dlatego też TypeScript od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i jest często stosowany. 

Dlaczego warto znać te języki programowania?

TypeScript vs. JavaScript – różnice są nam już znane, jak również i zastosowanie tych języków. Kiedy i komu są one przydatne? Czy warto wybrać się na kursy programowania, wyjaśniające te narzędzia? Zdecydowanie tak. JavaScript obecnie jest jednym z najważniejszych języków webowych. Jeśli więc interesuje Cię rozwój w tym zakresie, język ten na pewno Ci się przyda. Kursy JavaScript i jQuery skierowane są właśnie dla osób, które chcą nauczyć się efektywnie tworzyć strony www. To świetny początek dla tej drogi! Kursy Angular i TypeScript to natomiast opcja, którą powinieneś wybrać w dalszej kolejności. Po zapoznaniu się z Javą z pewnością pomoże Ci podnieść swoje kwalifikacje i nabyć zaawansowane umiejętności. 

Podsumowanie

TypeScript i JavaScript – wiesz już, co to jest i jakie są między nimi różnice. Z pewnością na początku mogą wydawać się one zawiłe, ale wraz z nabywaniem wiedzy zobaczysz ich przydatność. Jeśli więc chcesz rozwijać się w IT i szukać pracy na stanowiskach z tej dziedziny, warto skorzystać z opcji profesjonalnych szkoleń, gdzie poznasz te oraz inne funkcjonalne narzędzia! Wybierając kurs dla siebie, staniesz także przed decyzją, czy warto iść na bootcamp, czy wybrać klasyczne szkolenie? W Expose masz wiele możliwości i z pewnością uda Ci się znaleźć najlepszą dla Ciebie. 

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.