Najprościej mówiąc, Power Apps to zestaw narzędzi pozwalający w prosty sposób budować aplikacje połączone z firmowymi bazami danych. Power Apps przeznaczone jest do realizowania określonych potrzeb biznesowych, które mogą być używane wewnętrznie w organizacji.
Stworzone w Power Apps aplikacje mogą być używane na urządzeniach stacjonarnych (dostęp poprzez witrynę sieci Web) i mobilnych (iOS, Android, Windows), a dostęp do nich mogą mieć przede wszystkim pracownicy organizacji lub inne, wskazane osoby.
Zamysłem aplikacji stworzonej poprzez Power Apps jest zbudowanie rozwiązania zapewniającego przekształcenie i usprawnienie „ręcznych” procesów w zautomatyzowane bez specjalistycznej wiedzy o tworzeniu aplikacji.
Microsoft Power Apps jest platformą typu low-code, która pozwala osobom niebędącym programistami czy pracownikami działu IT tworzyć biznesowe aplikacje na własne potrzeby. Wchodzi ona w skład platformy Microsoft Power Platform razem z narzędziem Microsoft Power Automate i Microsoft Power BI, które możemy znaleźć w Office 365.
Platforma low-code oznacza, że do stworzenia rozwiązania nie potrzebujemy wiedzy o kodowaniu czy programowaniu, ponieważ cała interakcja polega na pracy z kreatorem (graficzny interfejs programu) i budowaniu aplikacji z poszczególnych klocków za pomocą metody „przeciągnij i upuść”. Oznacza to, że aplikację stworzyć może praktycznie każdy użytkownik, który ma podstawową wiedzę na temat pisania formuł logicznych, pracy z pętlami czy kolekcjami – bez udziału osób związanych z IT.
Power Apps pozwala stworzyć mniej lub bardziej zaawansowaną aplikację, która łatwo łączy się z danymi, działa na wszystkich przeglądarkach i systemach operacyjnych oraz sprawdza się w prostych zastosowaniach, gdy priorytetem jest oszczędność czasu, a nie złożoność aplikacji. Samo budowanie, modyfikowanie i utrzymywanie aplikacji jest niezwykle proste i zaoszczędza mnóstwo czasu, a efekty są widoczne natychmiast.
W Power Apps możemy:
Power Apps pozwala nam na stworzenie aplikacji na trzy sposoby, są to:
– aplikacja kanwy (canvas apps) – jest to wykorzystanie metody „przeciągnij i upuść” na elementach, które chcemy zastosować w naszej aplikacji. Rozpoczynamy od zaprojektowania interfejsu aplikacji, a następnie łączymy się ze źródłem danych. Wygląda to podobnie do tworzenia slajdu w prezentacji PowerPoint.
– aplikacja oparta na modelu (model-driven apps)– tutaj pracę rozpoczynamy od danych, a następnie kształtujemy je i przechowujemy w usłudze Common Data Services. W tym rozwiązaniu wygląd aplikacji jest uzależniony od analizowanych danych.
– portale – funkcja, która pozwala na tworzenie portali internetowych z danymi przechowywanymi w Common Data Services, które później są udostępniane zarówno współpracownikom, jak i użytkownikom spoza organizacji.
Źródeł danych może być wiele, są to np. platforma Microsoft Dataverse czy źródła takie jak SharePoint, SQL Server, Oracle, Dropbox, OneDrive i wiele innych. Wystarczy, że administrator udzieli nam dostępu do bazy danych i już możemy z nich korzystać podczas tworzenia aplikacji.
Generuje to możliwość konwersji naszej codziennej ręcznej pracy przy obróbce danych na zautomatyzowany proces, który wykonuje za nas aplikacja stworzona bez potrzeby pisania kodu. Oczywiście Power Apps umożliwia również tworzenie aplikacji przy użyciu kodu, tak aby osoby bardziej zaawansowane mogły rozszerzać możliwości podstawowych aplikacji implementując w nich logikę biznesową, tworzyć niestandardowe łączniki czy integrować się lepiej z danymi zewnętrznymi.
Jeśli chciałbyś poznać Power Apps i usprawnić swoją codzienną pracę zapraszamy na nasz kurs Power Apps. Na naszym szkoleniu Power Apps poznasz wiele przydatnych narzędzi, w tym konektory, przepływy pracy, jak integrować się z innymi aplikacjami (Power Automate, Power BI) oraz wiele więcej. Zapraszam!.
Dzięki aplikacji stworzonej w PowerApps każdy upoważniony pracownik, np. ze swojego telefonu ma wgląd w udostępnione dane (mogą to być np. dane z Excela), może szybko ocenić ich poprawność i ew. skorygować dane. Osoba nadzorująca aplikację może mieć wgląd w to, co dany użytkownik wprowadza do aplikacji i dokonać oceny danych przed ich akceptacją.
Samo środowisko Power Apps jest zamknięte co generuje swoiste ograniczenia w rozwoju aplikacji, ale ma również pozytywny aspekt, ponieważ zapewnia stabilność i bezpieczeństwo aplikacji. Wykorzystywane więc powinno być do tych prostszych zastosowań, których wykonanie standardowo zabiera sporo czasu.
Cechami Power Apps są niski koszt i krótki czas stworzenia aplikacji. W połączeniu z Power Automate aplikacje mogą sprawnie realizować workflow, np. pracownik w aplikacji klika w przycisk odpowiadający za uruchomienie zamówienia, jednocześnie w systemie obsługującym zamówienia rozpoczyna się cały proces realizacji, następnie informacja przechodzi do magazynu, a nasz klient finalnie dostaje maila z podsumowaniem zamówienia. Wszystko to dzieje się w sposób zautomatyzowany, zainicjowany z poziomu aplikacji w smartfonie.
Power Apps są oczywiście doskonale zintegrowane z innymi narzędziami Office 365 co umożliwia nam automatyzację procesów np. z poziomu raportu w Power BI.
Jeśli jesteś menadżerem lub specjalistą, który realizuje i odpowiada za procesy biznesowe i chcesz zautomatyzować swoją pracę, szczególnie przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, do tego w firmie masz wdrożonego Office’a 365 to Power Apps może być rozwiązaniem dla Ciebie!