fbpx

Montaż filmów dla początkujących

Marzysz o karierze montażysty w Hollywood i zastanawiasz się, gdzie zacząć? Montaż filmów dla początkujących to nie lada wyzwanie. Praca ta wymaga zdobycia szeregu umiejętności, zaawansowania w obsłudze potrzebnych programów, a także zbudowania interesującego portfolio. Dopiero wówczas możliwy będzie start w uzyskaniu realnych zleceń lub stanowiska. Jak w każdym zawodzie artystycznym i związanym z przemysłem filmowym konkurencja jest duża. Trzeba postarać się wyróżnić, aby zostać zauważonym. Jak zostać montażystą? Jak nauczyć się montować filmy? Dowiedz się więcej o tym zawodzie i przekonaj, czy jest to praca właśnie dla Ciebie. W tym artykule bierzemy pod lupę zawód-montażysta i podpowiadamy, gdzie zacząć, jeśli marzy Ci ta kariera!

Kim jest i czym zajmuje się montażysta filmowy?

Montażysta filmowy to osoba pracująca w cieniu wielkich i małych produkcji filmowych. Jego zadaniem jest zmontowanie filmu. Odpowiada on więc za między innymi:

  • wybór klatek,
  • sekwencje scen w czasie,
  • tempo i dynamikę filmu,
  • budowanie nastroju filmu.

Jego wpływ na ostateczny kształt filmu jest więc bardzo duży. Jednocześnie jednak praca montażysty to praca w cieniu wielkich nazwisk. Rzadko kiedy są oni doceniani jako osoby. Znane są nazwiska reżyserów, aktorów, często nawet producentów. Montażyści natomiast bywają pomijani – zwraca się uwagę jedynie na wynik ich działań, jakim jest film. Nawet Akademia Filmowa przyznaje Oscary za najlepszy montaż dopiero od 1934 r. 

Kariera w zawodzie – jak zostać montażystą filmowym?

Jak zostać montażystą filmowym? Ścieżek do dostania pracy w tym zawodzie jest dwie. Pierwsza z nich to ukończenie kierunkowych studiów na dowolnym stopniu. Szkoły filmowe i inne uczelnie umożliwiają obecnie kształcenie na kierunku związanym z montażem filmów. W ich trakcie dowiesz się, na czym polega montaż filmowy i jak zacząć go robić. Poznasz również programy do montażu filmów dla początkujących i zaawansowanych. Kończąc takie studia, będziesz mieć więc dyplom oraz stosunkowo rozbudowane portfolio. 

Druga droga do zostania montażystą filmowym to nauka samodzielna na kursach i szkoleniach. Ta opcja nie wymaga od Ciebie poświęcenia kilku lat swojego życia na zdobycie dyplomów. Pozwala na nabycie potrzebnych umiejętności i poznanie narzędzi w stosunkowo krótkim czasie. Kursy typu montowanie filmów dla początkujących i zaawansowanych to więc świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się przebranżowić lub po prostu nie chcą kończyć studiów. 

Jak pracuje montażysta? Formy zatrudnienia i przybliżone stawki 

W zależności od Twojego doświadczenia, umiejętności oraz wykształcenia będziesz mieć możliwość pracy przy większych lub mniejszych produkcjach filmowych. Aby załapać się do tych najbardziej prestiżowych, wymagane będzie rozbudowane portfolio, więc niestety są małe szanse, że uda Ci się to od razu. Warto jednak cały czas pracować nad zdobywaniem doświadczeń, a z pewnością będzie to w końcu możliwe. A ile zarabia montażysta filmowy? Wszystko zależy od wyżej wymienionych czynników, a także formy zatrudnienia. Część ofert proponuje zatrudnienie na krótkie zlecenia, więc w tym przypadku są to najczęściej kontrakty B2B lub praca freelancerska. Inne natomiast wiążą się z umową o pracę. Praca jako montażysta filmowy i jego zarobki uzależnione są więc od wielu czynników. 

Zarobki montażysty filmowego – od czego zależy ich wysokość? 

Czy można więc określić, ile zarabia montażysta – klipów video, filmów, czy w telewizji? Widełki te będą oscylować pomiędzy 3000 zł dla początkującego w zawodzie, a nawet kilkudziesięcioma tysiącami złotych dla doświadczonego montażysty pracującego przy dużych produkcjach. Zarobki montażysty uzależnione są od między innymi:

  • doświadczenia – im bogatsze portfolio tym większe szanse na wysokie zarobki przy dużych produkcjach;
  • umiejętności – jeden montażysta umie obsługiwać jedynie łatwy program do montażu filmów dla początkujących, a inny biegle porusza się we wszystkich zaawansowanych; z pewnością będzie miało to wpływ na wysokość zarobków;
  • wielkości produkcji;
  • formy zatrudnienia.

Te kilka czynników jest najważniejsza dla ustalania stawek w tym zawodzie.

Jak zacząć naukę montażu?

Jeśli marzy Ci się montaż filmowy i zastanawiasz się, jak zacząć, przychodzimy z pomocą. Najbardziej efektywną  opcją są szkolenia i kursy informatyczne, w trakcie których, poznasz potrzebne narzędzia. Obsługa programów do montażu wymaga odpowiedniego warsztatu i praktyki. Dlatego też najlepiej jest uczyć się od specjalistów. W Expose możesz zapisać się na kurs Adobe Premiere Pro oraz kurs Adobe After Effects. Programy te sprawią, że montaż filmów dla początkujących stanie się możliwy!

Podsumowanie

Jeśli szukasz informacji, jak nauczyć się montować filmy lub myślisz o przebranżowieniu, zapraszamy do skorzystania z naszych szkoleń. Oprócz tych związanych z montażem, oferujemy również kursy IT, a także kursy grafiki komputerowej. Sprawdź naszą ofertę!
 

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.