fbpx

Nagłówki i stopki w Excelu

Nagłówki i stopki to wspólne elementy powtarzające się na każdej stronie odpowiednio na marginesie górnym i dolnym (np. numer strony, tytuł dokumentu, autor). Nagłówki i stopki są domyślnie puste, Excel rezerwuje na nie miejsce na marginesie, ale daje użytkownikowi możliwość wyboru czy cos ma się w nich znajdować. Zarówno nagłówek jak i stopka podzielona jest na trzy części.

Narzędzie Nagłówek i stopka znajduje się na karcie Wstawianie w sekcji Tekst. Włączenie go powoduje przejście arkusza do widoku Układu strony oraz wyświetlenie karty kontekstowej Narzędzia nagłówków i stopek (uruchamia się tryb ich edycji nagłówka). Karta jest podzielona na cztery sekcje:

Excel - nagłówki i stopki
 • Nagłówek i stopka – przyciski pozwalają wstawić gotowe układu nagłówków i stopek,
 • Elementy nagłówka i stopki – pojedyncze elementy, które mogą zostać wstawione w dowolne miejsce nagłówka lub stopki; elementy są wstawiane w formie kodu oznaczającego dany element (znak & i nazwa elementu w nawiasie kwadratowym); oprócz elementów postaci kodu do nagłówków możemy wprowadzać zwykły tekst z klawiatury,
 • Nawigacja – możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy stopka a nagłówkiem na danej stronie,
 • Opcje – dodatkowe możliwości pozwalające przede wszystkim zróżnicować nagłówki w zależności od strony ich występowania oraz położenie i sposób ich wyświetlania na stronie:
  • Inne na pierwszej stronie – zaznaczenie tej opcji powoduje, że elementy dodane do nagłówka lub stopki na pierwszej stronie będą inne niż na pozostałych stronach dokumentu,
  • Inne na stronach parzystych i nieparzystych – nagłówki i stopki zostają podzielone na dwa rodzaje ( dla stron parzystych i nieparzystych), zmiany dokonane na dowolnej stronie nieparzystej spowodują uwzględnienie ich na wszystkich nieparzystych stronach; analogicznie wygląda to w przypadku stron parzystych,
  • Skalowanie do rozmiaru dokumentu – opcja ma zastosowanie tylko w przypadku skalowania rozmiaru dokumentu do wydruku,
  • Wyrównaj do marginesów strony – ustawienie krawędzi nagłówków i stopek do prawego i lewego marginesu strony.
Excel - nagłówki i stopki

Tworzenie nagłówków i stopek jest również możliwe poprzez kartę Nagłówek/Stopka znajdująca się w oknie Ustawienia strony.

Przy pomocy nagłówków i stopek możemy ustawić tło wydruku dla arkusza (ustawienie tła na karcie Układ strony sprawia, ze jest ono widoczne tylko na ekranie komputera. Jeżeli w dowolną część nagłówka lub stopki wstawimy odpowiednio dużą grafikę to zostanie ona wyświetlona na całej wielkości strony. Dodatkowo po wstawieniu grafiki mamy możliwość jej edycji poprzez przycisk Formatuj obraz (który wcześniej był nieaktywny).

Szukasz więcej porad jak posługiwać się programem MS Excel? Sprawdź nasze kursy informatyczne – wśród nich kursy Microsoft i kursy Excel!

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.