fbpx

Umieszczanie kodu CSS

Większość wytworzonego w języku CSS kodu umieszcza się korzystając tylko z jednego spośród sposobów, które za chwilę przedstawię. Warto jednak mieć świadomość, że do naszej dyspozycji są również dwa pozostałe, które czasem mogą uratować nas w trudnej sytuacji. Oto lista wszystkich możliwości:

  1. Zewnętrzny arkusz
  2. Wewnętrzny arkusz
  3. Style wewnątrz linii

Sposób pierwszy – zewnętrzny arkusz

<head>
<style rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css" />
</head>

Jest to najczęściej wykorzystywany sposób osadzania styli, ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim, jeden arkusz styli, można dołączać do wielu różnych podstron, nie powielając jego zawartości. Poza tym, w przypadku, chęci zmiany czegokolwiek, wystarczy, że zmodyfikujemy jeden arkusz ze stylami a zmiany widoczne bądą na wszystkich stronach, które z niego korzystają, nie musimy nanosić tej samej poprawki dla setek podstron osobno.

Wewnętrzny arkusz

<head>
<style>
    /* arkusz ze stylami */
</style>
</head>

Tej metody warto użyć wyłącznie w sytuacji, kiedy mamy pewność, że style, które napiszemy, nie będą potrzebne w żadnym innym pliku – powielanie tego samego kodu w sekcji head każdego dokumentu nie jest dobrym pomysłem – szczególnie jeżeli w przyszłości zajdzie konieczność poprawy czegokolwiek na stronie. Sposób ten może być przydatny np w sytuacji kiedy istnieje plik CSS wspólny dla wszystkich podstron, ale na jedej z nich chcemy wprowadzić jakieś zmiany.

Style wpisane wewnątrz linii

<head>
<p style="color: red;">Fragment tekstu</p>
</head>

Na wstępie należy zaznaczyć, że ta metoda jest mocno niewskazana, ze względu na to, że powoduje przenikanie się treści z warstwą prezentacyjną, a w konsekwencji znaczny spadek czytelności kodu. Ponadto taki kod jest zdecydowanie trudniejszy w konserwacji. Warto o nim jednak wiedzieć i myśleć jako o ostatniej desce ratunkowej, kiedy z jakichś względów nie jesteśmy w stanie użyć dwóch pozostałych metod.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.