fbpx

Wypełnianie serią danych i kopiowanie w MS Excel

Jedną z głównych zalet Excela jest możliwość wypełniania arkusza serią. Jednak nie wszystkie dane możemy w ten sposób powielać. Elementami, którymi można wypełnić arkusz są dni tygodnia i nazwy miesięcy (całe nazwy jak i skróty), liczby oraz elementy ręcznie dodanych list niestandardowych. Jeżeli chodzi o elementy z list niestandardowych to podczas przeciągania komórki automatycznie będą wypełniały się kolejnymi elementami z listy; jeżeli nie chcemy wypełniać serią, a jedynie skopiować dany element to podczas przeciągania musimy przytrzymać CTRL. Ważne jest aby, na końcu, najpierw zwolnić przycisk myszki a dopiero później CTRL.

Jeżeli chodzi o liczby to sytuacja jest odwrotna, przeciągnie liczby z klawiszem CTRL powoduje wypełnienie serią (kolejnymi liczbami), natomiast przeciągnięcie komórki tylko przy pomocy myszki spowoduje skopiowanie zawartości komórki do całego zaznaczanego obszaru. Jeżeli chcemy uzyskać liczby w kolejności malejącej lub kolejne liczby o określonych odstępach musimy wpisać dwie kolejne liczby tego ciągu i przeciąganie rozpocząć dopiero po zaznaczeniu obu komórek (bez klawisza CTRL).

Excel - Wypełnianie serią i kopiowanie

Jeżeli wypełniamy danymi kolumny, możemy zautomatyzować proces, jeżeli istnieją w kolumnach obok jakieś inne wprowadzone dane. Dwukrotne kliknięcie w miejscu które służy do przeciągania komórek (czarny krzyżyk w prawej, dolnej części komórki) spowoduje wypełnienie serią komórek w kolumnie do miejsca, które znajduje się na równi innymi komórkami (w kolumnie obok) wypełnionymi danymi.

Podczas wpisywania danych w kolumnie, Excel zapamiętuje wpisane nazwy i podczas dodawania ich do kolejnej komórki sugeruje je jako podpowiedzi. Opcja ta mam zastosowanie dla danych, które zachowują swoją ciągłość, tzn. są zapisywane komórka pod komórką, lub mają styczność za pomocą innej kolumny znajdującej się obok. Oprócz podpowiedzi wyświetlających się po wpisaniu początkowej części nazwy, mamy również możliwość wyboru użytej już nazwy z menu kontekstowego (Wybierz z listy rozwijanej); tutaj równiej działa zasada ciągłości danych.

Warto zauważyć, że zawsze po przeciągnięciu danych, mamy dostępne Opcje Autowypełniania (mały kwadracik z plusem wyświetlający się w prawym, dolnym rogu obszaru wypełnionego danymi). Dzięki temu narzędziu możemy zmienić sposób wypełnienia komórek. Opcje dostępne po rozwinięciu menu znajdującego się pod ikonką różnią się w zależności od typu danych i operacji jaka została na nich wykonana (np. mamy możliwość zmiany wykonanej operacji na wypełnienie serią, kopiowanie, wypełnienie tylko formatami). Trzeba pamiętać, że przycisk Opcje Autowypełniania znika bezpowrotnie po wykonaniu jakiejkolwiek kolejnej operacji w Excelu.

Excel - Wypełnianie serią i kopiowanie

Nauka Excel jest dla Ciebie trudna, nie wiesz od czego zacząć i jak się uczyć? Potrzebujesz informacji jak wygląda data w Excelu? Sprawdź nasze kursy informatyczne – oferujemy w nich między innymi kursy Excel.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.