fbpx

Nauka Excela od Czego Zacząć i jak się Uczyć?

Większość osób (nawet bez doświadczenia zawodowego) intuicyjnie wyczuwa, że nauka Excela jest ważna. To arkusz kalkulacyjny firmy Microsoft przydatny do gromadzenia i analizy danych. Z Excela korzysta się na wielu stanowiskach pracy w biurze – zwłaszcza w pracach kierowniczych i administracyjnych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Dlaczego warto uczyć się Excela? W tym tekście podpowiadamy od czego zacząć i jaką wybrać metodę. 

Od czego zacząć naukę Excela?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad sposobem nauki, odpowiedz sobie na pytanie: po co? Jaki cel ma nauka Excela na Twoim etapie zawodowym? Czy chcesz opanować podstawowe funkcje i wykorzystywać Excel do standardowych obliczeń? Czy może jako osoba zawodowo związana z analizą finansów będziesz tworzyć niestandardowe pozycje obliczeniowe tabeli przestawnej? Określenie celu pomaga znaleźć najlepszą ścieżkę działania i oszczędza czas.

Najlepiej pokazać to na przykładach. Kurs Excel podstawowy obejmuje między innymi tworzenie formuł obliczeniowych i wykresów graficznych, a także przygotowanie czytelnych prezentacji z zestawieniem danych. Kurs Excel średniozaawansowany koncentruje się już na innych zadaniach: pracy z funkcjami, formatowaniu warunkowym, sortowaniu i filtrowaniu wprowadzonych danych i tworzeniu tabeli przestawnych. Z kolei kurs Excel zaawansowany przybliża m.in. zagnieżdżanie funkcji, dynamizowanie arkuszy, formatowanie komórek z warunkami wskazanymi przez użytkownika czy uruchomienie makra. 

Jak powinna wyglądać nauka Excela?

Znajomość Excela możesz osiągnąć poprzez samodzielną naukę lub zapisanie się na kurs (stacjonarny lub online). Każde z tych rozwiązań ma swoją specyfikę, a wybór metody zależy między innymi od Twojej dyspozycji czasowej, cech charakteru i budżetu, który możesz przeznaczyć na naukę. 

Nauka Excela: samodzielnie czy na kursie?

Jeśli należysz do wybitnych i zdyscyplinowanych samouków, to podręcznik do Excela może Ci wystarczyć. Istnieje jednak ryzyko, że znalezione materiały będą niekompletne lub nieaktualne. W efekcie nie tylko nie dowiesz się tego, co powinieneś wiedzieć, lecz także stracisz czas na przeglądanie niepotrzebnych zagadnień. Wiele osób korzysta więc z dostępnych kursów, ponieważ program kursu wytycza wyraźny kierunek i czas nauki, mobilizuje do działania i kończy się uzyskaniem certyfikatu. 

Nauka Excela: stacjonarnie czy online? 

Nauka online jest wygodna, ale nie zawsze skuteczna. Na kursach stacjonarnych dużo łatwiej jest skoncentrować się na przerabianym materiale. Bezpośrednia obecność nauczyciela umożliwia też zadanie pytania i szybkie uzyskanie odpowiedzi. Jeśli nauka Excela przebiega w grupie, to przy okazji można też skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z innymi uczestnikami – np. podczas dyskusji w czasie przerw kawowych.

Kursy Excel z Expose

W Expose przeprowadzamy szkolenie Excel grupowo lub indywidualnie, oddając do dyspozycji samodzielne stanowiska komputerowe i udostępniając materiały papierowe. Zakres kursów jest bardzo szeroki – od podstawowych do branżowych, skoncentrowanych na wykorzystaniu Excela w konkretnych zawodach. W czasie kursów organizowane są przerwy i lunch na koszt firmy.

Jeśli chcesz, żeby nauka Excela była jak najbardziej efektywna, przeprowadzana na wielu przykładach omawianych przez trenera, w komfortowych warunkach i określonym czasie – zapraszamy do zapisów. Sprawdź też inne kursy informatyczne i rozwijaj swoje kompetencje na każdym stanowisku. 

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.