fbpx

Zamiana wierszy i kolumn – funkcja TRANSPONUJ

Funkcja TRANSPONUJ ma za zadanie zamianę miejsc wierszy i kolumn dla określonego zakresu komórek. Funkcja ta należy do grupy formuł tablicowych dlatego jej wprowadzanie różni się nieco od wpisywania standardowej funkcji. Ponieważ funkcja transponuj zamienia miejscami komórki z określonego zakresu, jej wynikiem również jest zakres. Tak więc wyniku nie da się zawrzeć w jednej komórce.

Aby otrzymać wynik funkcja TRANSPONUJ w wielu komórkach, zakres w którym spodziewamy się wyniku należy zaznaczyć przed wpisaniem formuły. Po jej wprowadzeniu potwierdzić zakończenie edycji za pomocą kombinacji klawiszy CTRL+SHIFT+ENTER (nie wolno użyć samego klawisza ENTER do zakończenia edycji). Użycie ENTERA spowoduje wystąpienie błędu ponieważ nie możemy wstawić zawartości wielu komórek do jednej. Naprawienie takiego błędu jest możliwe bez kasowania wpisanej funkcji zwracającej błąd. W takim przypadku należy zaznaczyć obszar, w którym powinien znajdować się wynik wraz z wpisana już funkcją.

Funkcja TRANSPONUJ powinna znajdować się w aktywnej komórce zaznaczonego obszaru. Następnie naciskamy F2, aby przejść do edycji komórki z funkcją i zatwierdzamy formułę tablicową kombinacją klawiszy CTRL+SHIFT+ENTER.

Używając funkcji transponuj, która ma zamienić miejscami wiersze i kolumny z obszaru zawierającego, np. 5 wierszy i 3 kolumny, musimy przed wpisaniem funkcji zaznaczyć obszar 3 wiersze i 5 kolumn, a następnie użyć funkcji TRANSPONUJ i zatwierdzić ją klawiszami CTRL+SHIFT+ENTER. Składnia funkcji TRANSPONUJ wygląda następująco:

Funkcja TRANSPONUJ(tablica)

Funkcja ma zawsze tylko jeden argument, który jest zakresem komórek, który ma być transponowany.

Zobacz również:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.