fbpx

Znajdź i zamień

Przydatność opcji Znajdź i Zamień docenią szczególnie osoby pracujące na arkuszach, które zawierają dużą ilość danych. Po użyciu którejkolwiek z nich otwarte zostaje to samo okienko, w którym znajdują się dwie karty odpowiadające obu narzędziom. W obu przypadkach okienko jest domyślnie dość okrojone, jednak po kliknięciu na przycisk Opcje otrzymujemy dostęp do dodatkowych ustawień.

Excel - Znajdź i zamień

Narzędzie Znajdź umożliwia wyszukanie dowolnego ciągu znaków; dodatkowo możemy zawęzić kryteria wyszukiwania do danych sformatowanych w konkretny sposób (przycisk Format umożliwia określenie tego formatu ręcznie, pobranie go z dowolnej komórki arkusza lub wyczyszczenie wprowadzonego formatu). Opcje w dolnej części okna pozwalają ustawić miejsce wyszukiwania (aktywny arkusz lub cały skoroszyt), kolejność (wierszami lub kolumnami) i elementy komórek (wartości, komentarze lub formuły); oprócz tego dwa pola typu checkbox określają czy pod uwagę brane mają być wielkości liter oraz czy szukana fraza może być elementem dłuższego ciągu znaków czy szukamy komórki, której zawartość jej identyczna z wpisanym tekstem. Wyszukiwanie może odbywać się na dwa sposoby:

  • znajdź wszystko – wyświetla listę odnalezionych elementów, wraz z adresami komórek, które je zawierają,
  • znajdź następny – wskazuje kolejne komórki zawierające szukaną frazę bezpośrednio w arkuszu.

Narzędzie Zamień wyszukuje określone znaki w arkuszu i zamienia je na inne. Działanie to jest bardzo podobne do Znajdź, dlatego dostępne opcje są niemal identyczne jak podczas wyszukiwania. Jedyna różnica to pole, do którego wpisujemy docelowy tekst, który ma być wyświetlony zamiast tego który szukamy; opcje tego pola są również identyczne jak podczas wyszukiwania, a więc umożliwiają nadawanie formatów. Możliwa jest zamiana wszystkich danych jednocześnie (Zamień wszystko) lub pojedynczo (Zamień).

Warto zapamiętać skróty klawiszowe odpowiadające obu omawianym narzędziom, gdyż są one uniwersalne i mają zastosowanie w wielu programach użytkowych.

  • Znajdź – CTRL+F
  • Zamień – CTRL+H

Chcesz dowiedzieć się więcej? Potrzebujesz szkolenia z obsługi Excela? Zapraszamy na nasze kursy informatyczne – wśród nich kursy Microsoft i kursy Excel!

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.