fbpx

5 kroków do efektywnej nauki MS Excel w domu

Artykuł przygotowaliśmy z myślą o osobach poznających narzędzie Microsoft Excel. Niemniej jednak zawarta w nim treść okaże się pomocna dla każdego uczącego się samodzielnie, nie tylko programu MS Excel. Niezależnie czy chcesz poznać MS Access, MS Power Point, programy z pakietu Adobe CC czy nauczyć się programowania, wskazane poniżej punkty są uniwersalne, a ich zastosowanie wpływa pozytywnie na efektywność nauki.

1. Ucz się regularnie w krótkich przedziałach czasowych.

Biegłe posługiwanie się Excelem wymaga nieustannej nauki i ćwiczeń. Trudno jest opanować tak obszerny materiał jednego dnia, polecamy więc rozłożyć w czasie cały proces edukacji. Studenci, którzy regularnie sięgają po materiały i wykonują zadania nawet w krótkich przedziałach czasu, dużo efektywniej zdobywają wiedzę i nowe umiejętności niż Ci, którzy poświęcają na naukę jednorazowo wiele godzin. Podobnie postępuj z programem Excel – ucz się partiami, systematycznie.

2. Cyklicznie badaj swój poziom wiedzy.

Excel jest narzędziem i jak każde narzędzie służy do wsparcia nas w wykonaniu pewnej czynności. Uczysz się go, by z niego korzystać. Sprawdzaj postępy w nauce poprzez wykonywanie praktycznych zadań i testów. Nie obawiaj się niepowodzeń.

Gdy już rozpoczniesz weryfikować swoją wiedzę, zauważysz, że część testów ukończysz z wynikiem negatywnym, a niektóre zadania Cię przerosną. Jest to często spotykana sytuacja zwłaszcza przy samodzielnej nauce Excela. Nie zniechęcaj się i zrezygnuj z samokrytyki, nie przekłada się ona na poprawę wyników. Wyniki testów sprawdzających potraktuj jako najbardziej wartościowy feedback, wskazujący jakie obszary musisz jeszcze wzmocnić, tak aby nauka Excela stała się przyjemnością.

3. Korzystaj z wielu źródeł.

Zapewne znane jest Ci stwierdzenie, że dobre inwestycje są dywersyfikowane, również inwestycja w wiedzę rządzi się tym prawem. Korzystaj z różnych źródeł wiedzy. Wspiera to proces zapamiętywania i szybszego zrozumienia nowych zagadnień. Sięgaj po książki, oglądaj video tutoriale i wykonuj zadania.

4. Korzystaj z kursów internetowych.

Nawet przy ograniczonych funduszach i braku możliwości wyjazdu na szkolenia stacjonarne, możesz uczyć się w sposób usystematyzowany i czerpać wiedzę od ekspertów. Rozwiązaniem, które to umożliwia są kursy online/internetowe. Zawierają one ten sam merytoryczny materiał i ich ukończenie wiążę się z uzyskaniem certyfikatu. Przystępujesz do nich w dogodnym dla Ciebie czasie, a proces nauki dopasowujesz do swoich codziennych obowiązków.

Poniżej podajemy listę stworzonych przez nas szkoleń online z MS Excel. Wiemy, że znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

5. Kontroluj poziom zmęczenia.

Podstawą efektywnego nauczania jest rozpoczynanie nauki w chwili, gdy jesteśmy najbardziej wypoczęci. Topowi prezesi i dyrektorzy największych firm czytają i uczą się w pierwszych 90 minutach po przebudzeniu. Przeznaczenie tej pory dnia na edukacje nie jest przypadkowe. To właśnie wtedy ludzki mózg przyswaja szybciej i na dłużej nowe informacje. Odradzamy przystępowanie do nauki, gdy Twój organizm jest wyczerpany. Tym bardziej, gdy chcesz opanować tak rozbudowane narzędzie, jak Microsoft Excel. Mózg jak każdy inny mięsień w naszym ciele potrzebuje odpoczynku. Po całym dniu pracy lub nauki na uczelni polecamy zregenerowanie się, np. czytając dowolną książkę.

Mamy nadzieje, że również dla Ciebie nasza #PrzydatnaPiątka okaże się pomocna. Trzymamy kciuki za Twoją naukę Excela i zapraszamy na nasze szkolenia.

Jeśli bardziej niż szkolenia online preferujesz szkolenia stacjonarne lub zdalne na żywo z trenerem to zapraszamy na poniższe kursy:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.