fbpx

Funkcja JEŻELI – test logiczny w Ms Excel

Funkcja JEŻELI Excel pomaga wykonać określone czynności w sposób nieliniowy, tzn. w przypadku spełnienia, bądź niespełnienia warunku zawartego w funkcji. Jak wygląda formuła JEŻELI w MS Excel?

Oto składnia funkcji Excel JEŻELI:

JEŻELI(test_logiczny; [wartość_jeżeli_prawda]; [wartość_jeżeli_fałsz])

Excel - Funkcja JEŻELI

W excel JEŻELI — kilka warunków:

  • Excel test_logiczny – warunek sprawdzany na początku wykonywania funkcji; test logiczny Excel wykonywany tylko raz. Może zwracać jedną z dwóch wartości PRAWDĘ lub FAŁSZ – na tej podstawie wykonywane są instrukcje w drugim bądź trzecim argumencie; test logiczny budujemy przez operatory porównania, inne funkcje Excel JEŻELI lub odwołania do komórek,
  • wartość_jeżeli_prawda – argument opcjonalny – instrukcje, są wykonywane, kiedy test logiczny zwróci prawdę; może to być konkretny ciąg znaków, który ma zostać wyświetlony w komórce (wtedy tekst wpisujemy w cudzysłowie; w przypadku liczb pomijamy cudzysłów), formuła bądź odwołanie do komórki; Chcesz pominąć ten argument? Postaw średnik po teście logicznym – w przypadku spełnienia warunku, zawartego w teście logicznym, wyświetla się zero,
  • wartość_jeżeli_fałsz – argument opcjonalny – instrukcje wykonywane, gdy test logiczny zwraca fałsz; wartość_jeżeli_fałsz może być przedstawiona, tak jak poprzednio: tekst, Excel formuła jeżeli bądź odwołania do komórki. Pomijasz ten argument? Nie stawiaj przed nim średnika – przyjmuje on wtedy wartość logiczną FAŁSZ.

Excel funkcja JEŻELI w najprostszej postaci pozwala na wykonanie jednego z dwóch rozwiązań. Chcesz dokonywać sprawdzania bardziej zaawansowanych warunków, które mogą zwracać więcej niż dwie możliwości? Możesz posłużyć się zagnieżdżaniem funkcji. Funkcja JEŻELI w Excelu zagnieżdżanie to wstawianie kolejnej funkcji JEŻELI w miejsce trzeciego argumentu (pamiętaj o nawiasach i średnikach). Mimo zagnieżdżenia, funkcja JEŻELI wykonywana jest od strony lewej do prawej. Najpierw sprawdzany jest pierwszy test logiczny. Jeśli zostanie spełniony funkcja kończy działanie, jeśli nie, sprawdzany jest kolejny test (jeżeli zostanie spełniony funkcja JEŻELI Excel kończy działanie, jeśli nie, przechodzimy do kolejnego) itd. Masz określoną liczbę warunków do sprawdzenia? Zagnieździj Excel funkcje logiczne JEŻELI o jeden raz mniej niż wynosi liczba tych warunków (ponieważ ostatni warunek jest wykonywany w przypadku gdy niespełniony jest żaden inny, dlatego nie musimy go sprawdzać). Zagnieżdżanie funkcji JEŻELI jest czasochłonne. Formuła JEŻELI Excel oparta na zagnieżdżaniu często jest długa i prowadzi do kłopotów z jej późniejszym zrozumieniem i modyfikacją. Jeśli do sprawdzenia masz dużą liczbę warunków, wybierz inną opcję, np. funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO.

Zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się Excela? Zapraszamy na kursy informatyczne firmy Expose. Poznasz nowe formuły Excel JEŻELI oraz inne zagadnienia związane z informatyką.

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.