fbpx

Funkcja JEŻELI – test logiczny w Ms Excel

Przy pomocy funkcji JEŻELI mamy możliwość wykonania określonych czynności w sposób nieliniowy, tzn. w przypadku spełnienia, bądź niespełnienia warunku, który zawarty jest w funkcji. Składnia funkcji JEŻELI:

JEŻELI(test_logiczny; [wartość_jeżeli_prawda]; [wartość_jeżeli_fałsz])
Excel - Funkcja JEŻELI

gdzie:

  • test_logiczny – to warunek, który jest sprawdzany na początku wykonywania funkcji; test logiczny jest wykonywany tylko raz i może on zwracać jedną z dwóch wartości PRAWDĘ lub FAŁSZ – na tej podstawie wykonywane są instrukcje zawarte w drugim bądź trzecim argumencie; test logiczny możemy budować poprzez operatory porównania poprzez inne funkcje bądź odwołania do komórek,
  • wartość_jeżeli_prawda – argument opcjonalny – instrukcje, które są wykonywane w przypadku kiedy test logiczny zwróci prawdę; może to być konkretny ciąg znaków, który ma zostać wyświetlony w komórce (w takim przypadku tekst wpisujemy w cudzysłowie; w przypadku liczb możemy pominąć cudzysłów), formuła bądź odwołanie do komórki; jeśli chcemy pominąć ten argument musimy postawić średnik po teście logicznym – w przypadku spełnienia warunku, zawartego w teście logicznym, zostanie wyświetlone zero,
  • wartość_jeżeli_fałsz – argument opcjonalny – instrukcje wykonywane w przypadku, gdy test logiczny zwraca fałsz; wartość_jeżeli_fałsz może być przedstawiona, tak jak w przypadku poprzedniego argumentu w postaci tekstu, formuły bądź odwołania do komórki; w przypadku pominięcia tego argumentu nie stawiamy przed nim średnika – przyjmuje on wtedy wartość logiczną FAŁSZ.

Funkcja JEŻELI w najprostszej postaci pozwala na wykonanie jednego z dwóch rozwiązań, jeśli jednak chcemy dokonywać sprawdzania bardziej zaawansowanych warunków, tj. takich, które mogą zwracać więcej niż dwie możliwości możemy posłużyć się zagnieżdżaniem funkcji. W przypadku funkcji JEŻELI, zagnieżdżanie polega na wstawianiu kolejnej funkcji JEŻELI w miejsce trzeciego argumentu (należy pamiętać o nawiasach i średnikach). Mimo zagnieżdżenia funkcja JEŻELI wykonywana jest od strony lewej do prawej, czyli najpierw sprawdzany jest pierwszy test logiczny, jeżeli zostanie spełniony funkcja kończy działanie, w przeciwnym wypadku sprawdzany jest kolejny test (jeżeli zostanie spełniony funkcja kończy działanie w przeciwny przypadku przechodzimy do kolejnego), itd. W przypadku gdy mamy określoną liczbę warunków do sprawdzenia musimy zagnieździć funkcje JEŻELI o jeden raz mniej niż wynosi liczba tych warunków (ponieważ ostatni warunek jest wykonywany w przypadku gdy nie spełniony jest żaden inny, dlatego nie musimy go sprawdzać). Zagnieżdżanie funkcji jest dosyć czasochłonne i formuła oparta na zagnieżdżaniu bardzo często może być długa i prowadzić do kłopotów z jej późniejszym zrozumieniem i modyfikacją, dlatego jeśli do sprawdzenia mamy duża liczbę warunków warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, np. nad wykorzystaniem do celu funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się excela, to zapraszamy na kursy informatyczne firmy Expose. Dzięki nim poznasz nowe formuły excel oraz inne zagadnienia związane z informatyką.

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.