fbpx

Jak zrobić kalendarz w Excelu?

Czy kalendarz Excel naprawdę może być przydatny? Kalendarz to narzędzie, bez którego trudno obyć się w pracy, szkole czy w domu. Są osoby, które preferują zapisywanie wszystkiego w klasyczny sposób, czyli na papierze, w kalendarzu książkowym, ew. ściennym, ale są też osoby, które muszą mieć wszystkie terminy zawsze przy sobie. Wtedy korzystamy z kalendarzy online i usług w chmurze.

Jak wstawić kalendarz do Excela?

My w tym artykule niejako połączymy sobie te dwa sposoby i pokażemy, jak wygląda tworzenie kalendarza w Excelu. Będzie on oczywiście cyfrowy. Dzięki temu zabierzesz go wszędzie, ale również możesz go wydrukować i powiesić np. na tablicy koło monitora w pracy.

Jak zrobić kalendarz w Excelu? Można to zrobić na bardzo wiele sposobów. Zależą one po pierwsze od tego, jaki rodzaj kalendarza nas interesuje (dzienny, miesięczny, roczny), a także jakiego finalnego efektu oczekujemy. Czy chcemy po prostu szybko mieć jakikolwiek kalendarz (skorzystać z gotowca), czy chcemy poświęcić więcej czasu i przygotować sobie raz, a porządnie własny kalendarz czy w ogóle chcielibyśmy stworzyć szablon kalendarza Excel i na tej podstawie generować kolejne widoki.

W niniejszym artykule pokażemy dwa pierwsze sposoby, a o trzecim tylko wspomnimy – będzie to część dla osób chętnych i bardziej zaawansowanych. Jeśli zechcesz bliżej zapoznać się z tym tematem, sprawdź nasze kursy i szkolenia Microsoft.

Skorzystanie z szablonu arkusza – Excel kalendarz

Pierwszą i zarazem najprostszą metodą na stworzenie estetycznego i gotowego kalendarza w Excelu jest skorzystanie z szablonów, które udostępnia firma Microsoft. Są to uprzednio przygotowane, odpowiednio sformatowane, estetyczne arkusze, które możemy wykorzystać bez żadnych przeróbek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gotowy szablon edytować pod własne potrzeby.

Korzystanie z szablonów w Excelu to najszybsza i najwygodniejsza metoda. Szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy zrobić jakieś zadanie „na cito” i do tego nie jesteśmy zmuszeni do stosowania jakiegoś specjalnego, ustalonego schematu kolorów czy formatów.

Aby skorzystać z szablonów mamy do wyboru dwie możliwości:

  • Pierwsza to odwiedzenie strony internetowej https://templates.office.com/, na której znajdziemy różne szablony do programów pakietu Office. W tym nie tylko do Excela. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesujące nas słowo, a pod spodem zostaną zwrócone wyniki wyszukiwania. Wybieramy interesujący nas szablon i mamy możliwość pobrania go na swój komputer. Wystarczy taki plik otworzyć i gotowe – szablon jest gotowy do użytku. Jak widać, wstawianie kalendarza do Excela może być naprawdę łatwe!
kalendarz w Excelu
  • Druga metoda to wyszukanie szablonu kalendarza bezpośrednio w aplikacji Excel. Aby to wykonać, w programie musimy przejść na kartę Plik, wybrać kategorię Nowy i w polu do wyszukiwania podać interesującą nas frazę. Po przeszukaniu w bazie szablonów program zwróci nam w odpowiedzi szablony do wyboru. Wtedy wystarczy kliknąć na interesującą nas ikonę, przeczytać opis i jeśli chcemy pobrać taki szablon – kliknąć Utwórz. Nowy plik Excela zostanie stworzony, a w nim arkusz z szablonem kalendarza w Excelu.
kalendarz w Excelu

Jeśli w wynikach wyszukiwania otrzymasz za mało satysfakcjonujących szablonów, polecamy korzystać z obu metod wstawiania kalendarza do Excela na przemian. Jeden i drugi sposób zwróci nam w wyniku różne szablony, które bardzo często się ze sobą nie pokrywają.

Ręczne stworzenie kalendarza w arkuszu „od zera”

Jeśli nie chcesz szukać gotowego szablonu albo żaden z proponowanych nie przypadł Ci do gustu, możesz stworzyć kalendarz w Excelu ręcznie. W przykładzie szybko stworzymy sobie w pustym arkuszu miesięczny kalendarz, wystarczy nam tylko kilka kroków, aby osiągnąć cel, którym jest utworzenie kalendarza w Excelu.

  1. Do komórki A1 wpisujemy miesiąc i rok (np. styczeń 2021). Excel prawdopodobnie potraktuje taki zapis jako datę i w pasku formuły pojawi nam się pełna data, czyli 01.01.2021. Aby taka data w komórce wyglądała jak „styczeń 2021” musimy użyć niestandardowego formatu liczby. W tym celu przechodzimy na karcie Narzędzia główne do sekcji Liczba i z listy rozwijanej wybieramy Więcej formatów liczb.

    W kategorii Niestandardowe w polu tekstowym podajemy własny format, który wygląda tak: mmmm rrrr. Cztery razy powtórzona literka M odpowiadająca za wyświetlenie pełnej nazwy miesiąca i cztery razy literka R odpowiadająca za wyświetlenie roku z daty.
     
  2. W komórkach od A2 do G2 wpisujemy kolejno dni tygodnia od Poniedziałku do Piątku, przy czym wystarczy wpisanie tylko pierwszego dnia, a następnie przeciągnięcie tej komórki za Uchwyt wypełniania w prawo do momentu, aż w dymku z podpowiedzią zobaczymy ostatni dzień tygodnia.

    Kolumny z danymi zaznaczamy i ustawiamy na nich jedną szerokość. W tym celu klikamy PPM na zaznaczeniu i klikamy przycisk Szerokość kolumny, gdzie ustawiamy wartość 20.

    Nad dniami tygodnia możemy scalić komórki w jedną tak, aby wartość z A1 była nagłówkiem nad naszym kalendarzem. Wykorzystujemy do tego narzędzie Scal i wyśrodkuj. Zwiększamy czcionkę wedle uznania. Możemy dodatkowo wyśrodkować tekst w komórkach z dniami tygodnia.
     
  3. Kolejnym krokiem jest wpisanie dni miesiąca rozpoczynając od pierwszego i wypełnienie następnych komórek liczbami kolejnymi. Możemy tutaj skorzystać z narzędzia Wypełnij serią (albo przeciągamy za jedną komórkę z liczbą i potem z przycisku o nazwie Opcje autowypełniania wybieramy opcję Wypełnij serią albo podczas przeciągania komórki trzymamy wciśnięty lewy przycisk Ctrl).
     
  4. Zaznaczamy wiersze z dniami miesiąca i ustawiamy im Wysokość wiersza np. 80. Dzięki temu nasz arkusz coraz bardziej zaczyna przypominać kalendarz.

    Na komórkach z liczbami ustawiamy wyśrodkowanie w poziomie do prawej strony i w pionie do góry, czyli używamy przycisków Wyrównaj do prawej i Wyrównaj do góry.
     
  5. Ostatni krok to już czysto estetyczne elementy takie jak obramowanie Wszystkie krawędzie ustawione na całym naszym kalendarzu, a także kolory Wypełnienia, które ustawiamy wedle uznania.

Cały proces ręcznego zrobienia kalendarza w Excelu przedstawia poniższa animacja:

kalendarz w Excelu

Generator kalendarzy w Excelu

Ostatnia metoda na to, jak wstawić kalendarz w Excelu, jest zarówno najbardziej czasochłonna, jak i wymaga wyższej znajomości programu — min. biegłego posługiwania się funkcjami i formatowaniem warunkowym lub na jeszcze wyższym poziomie, znajomości programowania w VBA.

Zaletą korzystania z generatora jest najbardziej uniwersalny z możliwych kalendarz Excel. Bardzo wygodny do obsługi, natomiast wymagający sporej wiedzy do stworzenia takiego generatora.

W artykule pokażemy, jak taki generator w Excelu może wyglądać. Pierwsza część to kalendarz bazujący na funkcjach Excela i formatowaniu warunkowym, druga część to generator stworzony w VBA.

kalendarz w Excelu

Jeśli interesuje Cię, jak w praktyce utworzyć taki kalendarz w Excelu — jakie funkcje, narzędzia i wiedza jest do tego potrzebna, zapraszamy na jeden z naszych kursów z Excela, które możecie znaleźć poniżej. 

Zobacz nasz tutorial: [Excel] Jak stworzyć kalendarz w Excelu?

Aby obejrzeć ten film zezwól na pliki cookie, a następnie odśwież stronę.

Jak zrobić kalendarz w Excelu i nie tylko — szkolenia Expose

W Expose od ponad 10 lat pomagamy naszym klientom wdrażać nowe technologie oraz pokazujemy pracownikom najlepsze techniki pracy z danymi. Jeśli też chciałbyś dołączyć to grona zaawansowanych użytkowników Excela zapraszamy na nasze kursy Excel. W ofercie mamy m.in. kurs Microsoft Excel VBA, kurs Microsoft Excel branżowy i Excel dla księgowych. Osoby zainteresowane analizą wielowymiarową oraz Business Intelligence zapraszamy także na szkolenie Power BI, na którym poznasz możliwości Power Query, języka DAX czy tworzenia dashboardów analitycznych.

Zobacz również

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.