fbpx

Jak zsumować wartości w Excelu?

Jeśli pracujesz na komputerze i obrabiasz dane liczbowe to z pewnością w pewnym momencie pojawiło się pytanie jak zrobić sumę w Excelu? Program, który umożliwia kompletowanie, przechowywanie danych liczbowych i nie tylko, pozwala także na ich obliczanie oraz tworzenie wykresów i diagramów. Sumowanie wartości to jedna z podstawowych funkcji, dzięki której w kilka sekund otrzymujemy wynik, nawet z kilkuset wartości.

Jakie są sposoby na dodawanie liczb w Excelu?

Jak sumować w Excelu? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka i stosuje się określoną metodę w zależności od ilości wartości, które chcemy zsumować lub po prostu przyzwyczajenia czy wygody. Ręczne wprowadzanie i sumowanie liczb potrafi być uciążliwe, jeśli jest ich więcej niż kilka. Dlatego ten sposób nie jest przydatny przy pracy z danymi.

Do najbardziej popularnych i najczęściej używanych opcji przy sumowaniu wielu wartości jest funkcja SUM, która pozwala w kilka kliknięć obliczyć wartość nawet z kilkuset komórek w Excelu. Metoda ta ma przypisaną funkcję już pod skrótem, który wybieramy (SUM).

Suma w Excelu może być też obliczona za pomocą przycisku Autosumowanie, który można znaleźć w narzędziach głównych w sekcji edytowanie. Program automatycznie obliczy sumę z wartości z sąsiadujących komórek. Z łatwością można edytować obszar, jaki powinien być brany pod uwagę. Metodę jak obliczyć sumę w Excelu każdy dobierze do swoich potrzeb i wygody. Niemniej jednak funkcja SUM jest najszybsza, precyzyjna oraz najczęściej stosowana.

Jak skorzystać z funkcji SUM w Excelu?

Wybierając jedną z wygodniejszych i dokładnych metod sumowania w programie Excel, należy jedynie wykonać kilka małych kroków, aby otrzymać wynik. Wpisujemy równanie w komórce, w której chcemy otrzymać sumę. Zapoczątkowane ono jest znakiem równości, następnie wpisując „SUM”, program automatycznie podpowie nam, jaką funkcję wybrać. Klikamy w nią i możemy zaznaczyć komórki, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu sumy, wciskamy enter i gotowe!

Dzięki funkcji SUM możliwe jest dodawanie liczb z różnych kolumn i wierszy. Zaznaczając te, które nas interesują, wystarczy przytrzymać przycisk ctrl lub cmd w zależności od systemu operacyjnego i wybrać komórki do zsumowania. Dodawanie liczb w arkuszach o dużym rozmiarze może być nieco utrudnione, jeśli chcemy zaznaczać obszar ręcznie myszką. Aby nie tracić na to czasu, wystarczy wcisnąć ctrl+a i w ten sposób w sekundę zyskamy sumę z kilku tysięcy wartości.

Program Excel to miejsce, gdzie można wykorzystywać różne funkcje, które ułatwiają pracę z danymi. Kolejną metodą, która może się przydać, jest filtrowanie wartości i wybieranie tylko części z nich. Poprzez funkcję Filtruj, dostępnej w sekcji Dane wprowadzić można kryteria, jakie nas interesują.

Inne przydatne funkcje matematyczne w Excelu

Nauka Excel pokazuje, jak dużo funkcji program posiada. Niezależnie czy potrzebujesz podstawowego obrobienia danych w celach prywatnych, stworzenia kolumn lub diagramów na studiach czy też obliczania bardziej skomplikowanych wartości w pracy zawodowej, Excel ułatwia i przyspiesza każdy krok.

Skróty Excel

Dzięki kursom Expose można w szybki sposób przyswoić wiedzę na temat praktycznego użytkowania Excela. Oferujemy kursy na każdym poziomie zaawansowania. Przeprowadzamy także szkolenia przygotowujące do autoryzowanych egzaminów Microsoft. Nie warto tracić czasu na ręczne sumowanie i wyliczanie różnych form, opłaca się zainwestować w swoją wiedzę i ułatwić sobie pracę.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.