fbpx

Narzędzie Tabela w MS Excel

W tym artykule:

 1. Wstęp
 2. Jak włączyć tabelę?
 3. Elementy i narzędzia w tabeli
 4. Tabela a nowe wiersze i kolumny
 5. Tabela a tabela przestawna

Wstęp

Na początku warto nadmienić, że Tabela to nie to samo co Tabela przestawna, jest to zupełnie inne narzędzie, które służy do innej analizy danych w arkuszu kalkulacyjnym. Narzędzie tabela włączamy, gdy chcemy zautomatyzować pracę na całym zakresie danych jednocześnie.

Tabela zawiera następujące elementy:

 • Wiersz nagłówka
 • Wiersze naprzemienne
 • Kolumny obliczeniowe
 • Wiersz sumy
 • Uchwyt zmiany rozmiaru
 • Styl tabeli

Na zdjęciu poniżej wielu użytkowników Excela nazwało by te komórki Tabelą. To nie jest tabela, a Zbiór danych, czyli najpowszechniejsza forma zapisu danych w Excelu, razem tworząca pewną konkretną całość.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Tutaj z kolei na zdjęciu poniżej widzimy Tabelę, która została przetransformowana ze Zbioru danych. Na pierwszy rzut oka charakteryzuje się filtrami w nagłówkach i wierszami pomalowanymi naprzemiennie.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Jak włączyć tabelę?

Aby zamienić zwykły zakres komórek (Zbiór danych) na Tabelę, należy kliknąć na pojedynczą komórkę w zakresie (nie trzeba zaznaczać całego zbioru), przejść na kartę Wstawianie i w sekcji Tabele wybrać narzędzie Tabela.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Elementy i narzędzia w tabeli

Charakterystyczną rzeczą dla powstałej tabeli w arkuszu kalkulacyjnym jest nowa karta o nazwie Projektowanie lub Projekt tabeli (w zależności od wersji Excela) – tę kartę możemy zobaczyć dopiero jeśli klikniemy na komórkę w Tabeli.

 • W sekcji Właściwości (pierwsza od lewej) możemy zmienić nazwę tabeli (docelowo jest to Tabela1) na jakąkolwiek, natomiast należy pamiętać, że przy kilku tabelach nazwa nie może się powtarzać. Możemy również zmienić rozmiar tabeli poprzez wybranie narzędzia Zmień rozm. tabeli i ponowne zaznaczenie odpowiednich komórek.
 • W sekcji Narzędzia możemy utworzyć tabelę przestawną przez wybranie przycisku Podsumuj w tabeli przest. Dalsze postępowanie jak przy każdej innej tabeli przestawnej. Możemy również wybrać usuń duplikaty co spowoduje usunięcie całych zduplikowanych wierszy z Tabeli. Również konwertuj na zakres to ważne narzędzie dlatego, że przy jego użyciu możemy zamienić Tabelę z powrotem na zwykły zakres danych. W tej sekcji mamy również przycisk Wstaw fragmentator, który służy do zautomatyzowanego korzystania z filtrów w tabeli.
Narzędzie Tabela w MS Excel
 • W sekcji Dane tabeli zewnętrznej możemy wyeksportować naszą gotową tabelę do programu Share Point lub Visio, a także Odświeżyć dane jeśli tabela posiada załączniki do innych komórek w skoroszycie, które zostały zmienione.
 • Sekcja Opcje stylu Tabeli to odpowiednie ustawienie i widoczność naszej Tabeli. Wiersz nagłówka to po prostu wyświetlanie nagłówka tabeli, jeżeli odznaczymy tą opcje to zniknie nam nagłówek. Jeżeli wybierzemy wiersz sumy to na dole tabeli, w nowym wierszu, będziemy mogli wybrać jeden z typów obliczeniowych. Opcja wiersze naprzemiennie pozwala na ustalenie, czy chcemy aby wiersze miały jednolity kolor, czy podzielone kolorami na parzyste i nieparzyste, natomiast opcja Pierwsza kolumna i ostatnia kolumna pozwalają na wybranie specjalnego formatowania kolejno w pierwszej i ostatniej kolumnie Tabeli.
 • Kolumny naprzemiennie pozwalają na założenie innego formatu w kolumnach parzystych i nieparzystych. Przycisk filtru spowoduje ukrycie bądź odkrycie autofiltrów w nagłówakch.
Narzędzie Tabela w MS Excel
 • Ostatnia sekcja to Style tabeli przestawnej. Tu możemy wybrać gotowy format tabeli. Mamy do dyspozycji kilka kategorii stylów – jasne, pośrednie i ciemne.
Narzędzie Tabela w MS Excel

Tabela a nowe wiersze i kolumny

Dane w Tabeli charakteryzują się tym, że na końcu, w prawym, dolnym rogu, w ostatniej komórce widzimy charakterystyczny niebieski trójkąt, który oznacza granice naszej tabeli.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Aby dodać nowy rekord wystarczy ustawić się kursorem myszy pod spodem w kolumnie A i dopisać nowe nazwisko. Nowy rekord stanie się częścią naszej tabeli, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby teraz dopisać pozostałe dane.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Jeżeli chcemy dodać nową kolumnę z danymi używając jakiegoś wzoru, możemy ją wprowadzić do jednej komórki, wówczas Excel wypełni kolumnę automatycznie. Chcielibyśmy stworzyć nową kolumnę o nazwie Premia, gdzie owa premia będzie wynosić 5% z kwoty zamówienia. W komórce D2 tworzymy nagłówek „Premia”. Nowa kolumna została dodana automatycznie do naszej tabeli. Pod spodem w komórce wpisujemy znak = i klikamy na komórkę B3. Pomimo, że zaadresowaliśmy komórkę, to Excel zwrócił w pasku formuły całą nazwę kolumny w nawiasie kwadratowym. To jest kolejna charakterystyczna rzecz dla tabeli. Nie odnosimy się tutaj do poszczególnej komórki, a do całej kolumny. Następnie dopisujemy w pasku formuły *5% tak jak na zdjęciu poniżej, a po zatwierdzeniu enterem cała kolumna zostanie uzupełniona.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Tabela a tabela przestawna

Tworząc tabelę przestawną z zakresu danych możemy najpierw ten zakres zamienić na Tabelę. Zmieni się wtedy kilka charakterystycznych cech dla naszej Tabeli. Aby zamienić zakres danych na Tabelę klikamy w komórkę, która jest częścią zakresu, wybieramy kartę Wstawianie i narzędzie Tabela.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Teraz mamy widoczną nową kartę o nazwie Projekt tabeli lub Projektowanie. Ta karta jest widoczna tylko wtedy, gdy mamy zaznaczoną komórkę, która jest częścią naszej nowej tabeli. Klikamy na tą kartę i po prawej stronie, w sekcji właściwości klikamy na nazwę tabeli i zmieniamy ją na Sprzedawcy.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Kolejną rzeczą jest przygotowanie Tabeli przestawnej. Klikamy na którąkolwiek z komórek w Tabeli, wybieramy kartę Wstawianie i po lewej stronie klikamy na narzędzie Tabela Przestawna. Otworzy nam się takie okno jak poniżej.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Warto zauważyć, że jeśli najpierw kliknęliśmy na komórkę w Tabeli, a następnie włączyliśmy narzędzie Tabela przestawna, to w polu Tabela/zakres nie widzimy zakresu komórek, przykładowo (A2:E125), tylko widoczna jest nazwa tabeli jaką wpisaliśmy wcześniej, czyli w tym wypadku Sprzedawcy. Wybieramy nowy lub istniejący arkusz i tworzymy Tabelę przestawną.

Tworzymy łatwą tabelę przestawną wrzucając pole Sprzedawca do wierszy i Kwotę zamówienia do Wartości  (po prawej). Efekt tabeli przestawnej widoczny poniżej.

Narzędzie Tabela w MS Excel
Narzędzie Tabela w MS Excel

Teraz do naszej Tabeli (skąd zaciągaliśmy dane wejściowe) dodamy nowy rekord z zupełnie nowym nazwiskiem na samym dole Tabeli. Tak jak poniżej.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Mamy Małysza jako nowego Sprzedawcę. Wracamy do naszej tabeli przestawnej, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy Odśwież. Małysz został dodany do Tabeli przestawnej. Przy zwykłym zakresie danych takie działanie było by niemożliwe, gdyż musielibyśmy zmienić zakres danych w Tabeli przestawnej. Narzędzie Tabela powoduje, że nowo dodane rekordy od razu stają się częścią tabeli przestawnej. Jest to o tyle wygodne, że gdy musimy regularnie dorzucać nowe wiersze do Tabeli, to oszczędzamy sobie czas, nie musząc ciągle zmieniać źródła danych w Tabeli przestawnej.

Narzędzie Tabela w MS Excel

Zobacz również:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.