Jednym z ważnych zagadnień pracy w Excelu jest numerowanie tygodni w roku. Mamy do dyspozycji do tego dwie funkcje. Pierwsza nazywa się NUM.TYG, a druga ISO.NUM.TYG. Obie te funkcje zostaną wyjaśnione w poniższym artykule. Oprócz artykułu polecam również nasze szkolenia, np.: Kurs Excel średnio zaawansowany w którym dowiesz się więcej o datach, ich konstrukcji i zastosowaniu.
Funkcja ta nie jest nową funkcją (dostępna od Excel 2007), ale jest na tyle skuteczna, że producenci nie zrezygnowali z niej nawet w wersji 365. Składnia funkcji jest dość łatwa bo zawiera tylko dwa argumenty,
NUM.TYG(liczba_kolejna;[zwracany_typ])
Każdy dzień tygodnia może być traktowany przez Excela jako pierwszy dzień. W Polsce jako pierwszy dzień tygodnia traktujemy poniedziałek. Jak widać rozróżniamy tutaj dwa systemy:
Poniżej zaprezentowany przykład z datami zamówień produktów.
Nr tyg. 1:
Typ jaki tu został zastosowany to 2 czyli Poniedziałek w systemie 1. Oznacza to, że 01.01.2021 (drugi rekord) jest pierwszym tygodniem roku.
Nr tyg. 2:
Typ jaki tu został zastosowany to 21 czyli Poniedziałek w systemie 2. Oznacza to, że 01.01.2021 (drugi rekord) jest ostatnim tygodniem poprzedniego roku. Wynika to stąd, że 01.01.2021 to piątek. Więc początek tego tygodnia to 53 tydzień roku 2020.
Co ciekawe 1 stycznia będzie zwracany jako 53 tydzień roku tylko w momencie gdy ten dzień był piątkiem, sobotą lub niedzielą. Gdyby był wcześniejszym dniem tygodnia to Excel traktuje to już jako 1 tydzień nowego roku. Poniżej wynik dla 01.01.2020 (środa) z zastosowaniem NUM.TYG(G2;21).
Ta funkcja obowiązuje od wersji 2013 i jest łatwiejsza od poprzedniej bo używamy tylko jednego argumentu czyli daty, z której Excel ma wyliczyć nr tygodnia.
Zgodnie z europejskim systemem numerowania tygodni (nazywanym też normą ISO 8601):
Jeśli więc pierwszy czwartek przypada po 4 stycznia, to w wynikach funkcji ISO.NUM.TYG dni od 1 do 3 stycznia mogą należeć do tygodnia 52 lub 53.
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł to zachęcam do zapoznania się z naszymi kursami: Kursy Excel