fbpx

Menadżer scenariuszy w MS Excel

Scenariusze pozwalają na symulowanie rozwiązań problemów przy zastosowaniu zmiennych o różnych wartościach. Menedżer scenariuszy to jedno z narzędzi, do warunkowej analizy danych, dostępnych na karcie Dane. W menedżerze scenariuszy mamy możliwość dodania wielu rozwiązań jednego zadania i przedstawienia wszystkich wyników na jednym arkuszu.

Oczywiście przed rozpoczęciem tworzenia scenariuszy, musimy mieć formułę stworzoną w arkuszu, którą będziemy modyfikować. Po uruchomienia menedżera od razu możemy przystąpić do dodawania kolejnych rozwiązań poprzez kliknięcie przycisku Dodaj.

Excel - scenariusze

W oknie Dodawanie scenariusza wpisujemy unikalną nazwę dla tworzonego rozwiązania, następnie wprowadzamy adresy komórek, które mają być zmieniane; opcjonalnie możemy dodać komentarz do scenariusza (będzie on dostępny dla osób przeglądających podsumowanie).

Excel - scenariusze

Opcje z grupy Ochrona (Chroń przed zmianami, Ukryj) działają po uaktywnieniu opcji Chroń arkusz na karcie Recenzja i powodują, zablokowanie dostępu do edycji scenariusza. Po przejściu do kolejnego etapu mamy możliwość wpisania wartości do komórek, które oznaczyliśmy jako zmieniane; po kliknięciu Dodaj mamy możliwość wprowadzenia kolejnego scenariusza.

Excel - scenariusze

Czynność powtarzamy, do momentu, aż wprowadzimy wszystkie proponowane rozwiązania (po wprowadzeniu ostatniego scenariusz klikamy OK, zamiast Dodaj). Na liście w oknie Menedżer scenariuszy powinny być dostępne wszystkie wprowadzone scenariusze.

Excel - scenariusze

Za pomocą trzech przycisków z prawej strony (Dodaj, Usuń, Edytuj) możemy nimi narządzać. Kliknięcie przycisku Podsumowanie powoduje rozpoczęcie generowania zbiorczego arkusza ze scenariuszami – w oknie Podsumowanie scenariuszy wskazujemy komórkę/komórki, które mają być zmieniane na podstawie wcześniej wprowadzonych zmiennych; dodatkowo wybieramy w jakiej formie chcemy otrzymać wynik; oprócz standardowego podsumowania możemy jeszcze otrzymać wynik w formie tabeli przestawnej.

Excel - scenariusze
Excel - scenariusze

Wadą wygenerowanego podsumowania scenariuszy jest oznaczenie komórek zmiennych i wynikowych (zamiast nazw są oznaczone jako adresy konkretnych komórek). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić te nazwy ręcznie w podsumowaniu, jednak jeżeli takich komórek jest dużo, będzie to zajęcie bardzo czasochłonne. Sposobem na uzyskanie gotowych nazw bezpośrednio w podsumowaniu jest nadanie nazw odpowiednim komórkom (np. poprzez pole nazwy, z lewej strony paska formuły) przed rozpoczęciem tworzenia scenariuszy; w takim przypadku w podsumowaniu, zamiast adresów otrzymamy właśnie te nazwy.

Excel - scenariusze
Excel - scenariusze

W oknie Menedżer scenariuszy znajduje się jeszcze przycisk Scalaj, który umożliwia połączenie scenariuszy z różnych skoroszytów i wyświetlenie ich w formie jednego raportu.

Nauka Excela sprawia Ci trudności? Nie wiesz od czego zacząć i jak się uczyć? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel.

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.