fbpx

Sortowanie i filtrowanie danych w tabeli przestawnej w MS Excel

Dane tworzące tabel przestawne są pobierane w całości bezpośrednio z zakresu źródłowego. Istnieją jednak narzędzia, które pozawalają filtrować dane, które znajdują się w tabeli przestawnej. Narzędziem stworzonym specjalnie do filtrowania danych w tabeli przestawnej jest Filtr raportu, znajdujący się w module Lista pól tabeli przestawnej. Jego użycie jest stosunkowo proste: do obszaru Filtr raportu wrzucamy pole, po którym chcemy dokonać filtrowania (umieszczanie w Filtrze raportu pola, które ma być użyte w samej tabeli przestawnej mija się z celem ponieważ wewnątrz tabeli istnieje inna metoda filtrowania). Filtr raportu pojawia się w formie rozwijanego panelu nad tabelą przestawną, dlatego też należy zwrócić uwagę na umiejscowienie tabeli przestawnej w arkuszu podczas jej wstawiania.

Excel - Sortowanie danych w tabeli przestawnej

Jeżeli wstawimy tabele przestawną od pierwszego wiersza nie będziemy mieli miejsca aby wstawić filtry raportu. Warto wziąć to pod uwagę wskazując miejsce wstawienia tabeli przestawnej, warto również pamiętać że filtrów raportu może być kilka, a każdy kolejny filtr potrzebuje dodatkowego pustego wiersza nad tabela przestawną. Filtr raportu ogranicza dane wprowadzane do tabeli przestawnej bez podziału na konkretne etykiety, tzn. nie mamy możliwości podejrzenia, które dane zawarte w tabeli zostały ograniczone prze filtr.

Innym rodzajem filtrowania jest filtrowanie standardowe, które działa w taki sam sposób jak w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym. Filtrować możemy po konkretnych etykietach wierszy lub kolumn. W tabeli przestawnej mają one domyślnie standardowe przyciski odpowiadające za filtrowanie, po ich rozwinięciu mamy dostęp do standardowych opcji filtrowania. Jedyna różnica jaka występuje w tabelach przestawnych to filtrowanie po kilku poziomach, tzn. domyślnie filtrowanie odbywa się po pierwszym poziomie z etykiet wierszy lub kolumn; natomiast jeżeli chcemy filtrować po kolejnych poziomach musimy posłużyć się listą rozwijana Wybierz pole dostępną po rozwinięciu filtrów standardowych (o zmianie poziomu filtrowania musimy również pamiętać kiedy chcemy wyczyścić działanie filtru, gdyż Excel domyślnie wyświetla zawsze filtry dla pierwszego poziomu).

Excel - Sortowanie danych w tabeli przestawnej

Nauka Excel sprawia Ci trudności? Nie wiesz od czego zacząć i jak się uczyć? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel.

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.