fbpx

Funkcja PRZESTAWIAJ.WEDŁUG (PIVOTBY) w Excelu

Wprowadzenie

Funkcja PRZESTAWIAJ.WEDŁUG to nowa potężna funkcja do dynamicznego przekształcania i analizowania danych w Excelu, która w znaczący sposób ułatwia pracę z dużymi zestawami danych. W przeciwieństwie do tradycyjnych tabel przestawnych (PivotTables), które wymagają ręcznego odświeżania, PRZESTAWIAJ.WEDŁUG automatycznie aktualizuje wyniki jak każda inna funkcja, gdy tylko zmieniają się dane źródłowe, co czyni ją niezwykle wygodną w użyciu.

Struktura tej funkcji jest bardzo podobna do funkcji GROUPBY, która została wprowadzona do Excela 365 w tym samym momencie co omawiana funkcja, jednak dodatkowo PRZESTAWIAJ.WEDŁUG umożliwia definiowanie kolumn. Użytkownik może grupować dane zarówno w wierszach, jak i kolumnach, a wartości są agregowane za pomocą różnych funkcji, takich jak SUMA, ŚREDNIA, czy inne. Dzięki argumentom dla kolumn, PRZESTAWIAJ.WEDŁUG oferuje większą elastyczność w porównaniu do standardowych tabel przestawnych, pozwalając na przykład na grupowanie np. sprzedawców i krajów w wierszach, a dat w kolumnach, z agregacją wartości sprzedaży.

Funkcja ta obsługuje również zaawansowane operacje, takie jak dodawanie sum częściowych (Subtotals) oraz sum końcowych (Grand totals). Wartości te można łatwo kontrolować za pomocą argumentów funkcji, co czyni pracę z dużymi zestawami danych efektywną. Ponadto, PRZESTAWIAJ.WEDŁUG wspiera formatowanie warunkowe, co pozwala dynamicznie formatować wiersze i kolumny z sumami i sumami częściowymi, automatycznie dostosowując się do zmieniających się danych. Zaleca się jednak stosowanie formatowania warunkowego za pomocą formuł, a nie standardowych mechanizmów dla maksymalizacji efektów. W razie gdy wiemy, że tabela przestawna może się powiększać wtedy zakres formatowania możemy zaznaczyć od razu obszerniejszy.

Dodatkową zaletą tej funkcji jest możliwość integracji z fragmentatorami (Slicerami – filtrami) znanymi z tabel przestawnych. Dzięki argumentowi filtra, możliwe jest dynamiczne przekazywanie stanu filtrowania do wyników zwracanych przez PRZESTAWIAJ.WEDŁUG. Na przykład, można zastosować Slicery dla kolumn, które wpłyną na końcowy wynik funkcji, jednakże te fragmentatory należy użyć w źródle sformatowanym jako obiekt Tabeli, a następnie można użyć ich, i będą wpływać na wyniki dynamicznej funkcji, którą omawiamy. Funkcja sama w sobie nie ma karty kontekstowej z dodatkowymi narzędziami.

Funkcja PRZESTAWIAJ.WEDŁUG jest także doskonale zintegrowana z nowymi funkcjami Excela, takimi jak ODSETEK (została wprowadzona razem z omawianą funkcją specjalnie, aby łączyć ją z PRZESTAWIAJ.WEDŁUG) , co pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane analizy procentowe w podsumowaniach. Jednak istotnym ograniczeniem tej funkcji jest fakt, że jest ona dostępna wyłącznie dla użytkowników Microsoft 365 (stan na październik 2024).

Składnia i argumenty funkcji

Składnia funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG wygląda następująco:

=PRZESTAWIAJ.WEDŁUG(row_fields,col_fields,values,function,[field_headers],[row_total_depth],[row_sort_order],[col_total_depth],[col_sort_order],[filter_array],[relative_to])

Opis argumentów funkcji:

ArgumentOpisArgument wymaganyUwagi
row_fieldsTablica lub zakres danych, które będą grupowane w wierszach. Może zawierać wiele kolumn, co spowoduje wielopoziomowe grupowanie wierszy.TakUwaga: Aby zmienić kolejności w wierszach należy zmienić kolejności w źródle lub posługiwać się zagnieżdżonymi funkcjami tablicowymi o których wspominamy w podsumowaniu tego artykułu.
col_fieldsTablica lub zakres danych, które będą grupowane w kolumnach. Może zawierać wiele kolumn, co spowoduje wielopoziomowe grupowanie kolumn.TakUwaga: Tablica lub zakres może zawierać wiele kolumn. W takim przypadku wynik będzie miał wiele poziomów grupowania kolumn.
valuesTablica lub zakres danych, które będą agregowane. Może zawierać wiele kolumn, co umożliwia wielokrotne agregacje.Tak
functionFunkcja (np. SUMA, ŚREDNIA, ILE.LICZB i inne), która będzie używana do agregowania danych. Może to być funkcja lambda dla bardziej zaawansowanych operacji.Tak
[field_headers]Określa, czy dane zawierają nagłówki oraz czy te nagłówki mają być wyświetlane w wynikach. Możliwe wartości:
Brak (domyślnie): Automatyczne ustawienie.
0: Brak nagłówków.
1: Nagłówki są, ale ich nie wyświetlać.
2: Brak nagłówków, ale wygenerować je automatycznie.
3: Nagłówki są i je wyświetlić.
NieUwaga: Automatyczne ustawienie zakłada, że dane zawierają nagłówki na podstawie argumentu values. Jeśli pierwsza wartość jest tekstem, a druga liczbą, przyjmuje się, że dane mają nagłówki. Nagłówki pól są wyświetlane, jeśli istnieje wiele poziomów grupowania w wierszach lub kolumnach.
[row_total_depth]Określa, czy w wierszach mają być wyświetlane sumy. Możliwe wartości:
Brak (domyślnie): Automatyczne ustawienie: suma końcowa oraz, gdzie to możliwe, sumy cząstkowe.
0: Brak sum.
1: Suma końcowa.
2: Suma końcowa i cząstkowe.
-1: Suma końcowa u góry.
-2: Suma końcowa i cząstkowe u góry.
NieUwaga: Aby uzyskać sumy częściowe, row_fields musi zawierać co najmniej 2 kolumny. Większe liczby są obsługiwane, pod warunkiem, że row_fields ma odpowiednią liczbę kolumn.
[row_sort_order]Liczba wskazująca, według której kolumny mają być sortowane wiersze. Jeżeli wartość jest ujemna, sortowanie odbywa się w porządku malejącym. Można podać wektor liczb, gdy sortowanie odbywa się wyłącznie na podstawie row_fields.Nie
[col_total_depth]Określa, czy w kolumnach mają być wyświetlane sumy. Możliwe wartości:
Brak (domyślnie): Automatyczne ustawienie: suma końcowa oraz, gdzie to możliwe, sumy cząstkowe.
0: Brak sum.
1: Suma końcowa.
2: Suma końcowa i cząstkowe.
-1: Suma końcowa u góry.
-2: Suma końcowa i cząstkowe u góry.
NieUwaga: Aby uzyskać sumy częściowe, col_fields musi zawierać co najmniej 2 kolumny. Większe liczby są obsługiwane, pod warunkiem, że col_fields ma odpowiednią liczbę kolumn.
[col_sort_order]Liczba wskazująca, według której kolumny mają być sortowane kolumny. Można podać wektor liczb, gdy sortowanie odbywa się wyłącznie na podstawie col_fields.Nie
[filter_array]Jednowymiarowa tablica logiczna (PRAWDA/FAŁSZ), określająca, które wiersze mają być uwzględnione w przetwarzaniu danych.NieUwaga: Długość tablicy musi odpowiadać długości tych, które zostały podane do row_fields i col_fields. PRAWDA = 1, FAŁSZ = 0 . Przydatne przy użyciu fragmentatorów z Tabeli Excel.
[relative_to]Argument wykorzystywany przy funkcjach wymagających dwóch argumentów (np. ODSETEK), aby wskazać, względem czego mają być obliczane wartości. Możliwe wartości:
0: Suma kolumn (domyślnie).
1: Suma wierszy.
2: Suma globalna.
3: Suma nadrzędna dla kolumny.
4: Suma nadrzędna dla wiersza.
Nie

Uwagi:

  • Funkcja PRZESTAWIAJ.WEDŁUG obsługuje dynamiczne formuły tablicowe, co oznacza, że wynik może rozlewać się na sąsiednie komórki.
  • Argumenty funkcji nie są jeszcze dostępne w polskiej wersji językowej na październik 2024.

Przykłady użycia funkcji

Jak za pomocą funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG obliczyć sumę dla każdego sprzedawcy w podziale na lata?

Jak za pomocą funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG obliczyć sumę dla każdego kraju w podziale na sprzedawców i lata bez sum końcowych dla wierszy?

Jak za pomocą funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG obliczyć sumę dla każdego kraju w podziale na kwartały z sumą końcową dla każdego kraju?

Jak za pomocą funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG obliczyć liczbę transakcji dla każdego sprzedawcy w podziale na kraje z sumą końcową dla każdego sprzedawcy?

Podsumowanie

Funkcja PRZESTAWIAJ.WEDŁUG to nowe i niesamowicie wszechstronne narzędzie, które pozwala na pełną kontrolę nad grupowaniem, sortowaniem i agregowaniem danych w Excelu. Dzięki wsparciu dla dynamicznych formuł tablicowych oraz funkcji lambda, ta funkcja oferuje niemal nieograniczone możliwości przekształcania danych. Warto pamiętać, że funkcja dostępna jest jedynie w wersji Excel dla Microsoft 365, więc użytkownicy starszych wersji Excela nie będą mogli z niej skorzystać.

Powyższe przykłady i opracowanie dotykają jedynie powierzchniowego zastosowania funkcji PRZESTAWIAJ.WEDŁUG. Połączenie jej z innymi funkcjami tablicowymi, takimi jak FILTRUJ, WYBIERZ.WIERSZE i WYBIERZ.KOLUMNY, czy funkcjami WYCINEK i POMIŃ, znacząco zwiększa moc i elastyczność tej funkcji, co pozwala na arytmetyczne zwiększenie możliwości analizy i przekształcania danych.

Bez wątpienia PRZESTAWIAJ.WEDŁUG jest narzędziem, które warto eksplorować i integrować z innymi funkcjami Excela, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał w analizie danych. Niezależnie od tego, czy pracujesz z małymi, czy dużymi zbiorami danych, ta funkcja z pewnością przyspieszy Twoją pracę i poprawi jakość analiz.

Nauka Excela wydaje się skomplikowana? Nie wiesz, od czego zacząć i jak opanować najważniejsze funkcje? Zobacz nasze kursy Excel!

Zobacz również:

Szkolenia:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.