fbpx

Funkcje logiczne ORAZ i LUB

Funkcje ORAZ i LUB to to dwie podobne, pod względem budowy, funkcje logiczne. Jak wiadomo funkcje logiczne mogą zwracać jedną z dwóch wartości PRAWDA lub FAŁSZ, w zależności od argumentów jakie zawierają. Składnia funkcji ORAZ:

ORAZ(wartość_logiczna1; [wartość_logiczna2];…)

Składnia funkcji LUB:

LUB(wartość_logiczna1; [wartość_logiczna2];…)

Gdzie każdy z argumentów jest kolejnym sprawdzanym warunkiem, który w wyniku musi zwrócić wartość logiczną PRAWDA lub FAŁSZ. Zgodnie ze składnią, każda z tych funkcji musi zawierać co najmniej jeden argument.

Funkcja ORAZ przyjmuje wartość PRAWDA tylko w jednym przypadku – gdy wszystkie jej argumenty mają wartość PRAWDA. Natomiast funkcja LUB przyjmuje tylko w jednym przypadku FAŁSZ – gdy wszystkie jej argumenty mają wartość FAŁSZ. Żeby lepiej zrozumieć zasady kierujące funkcjami możemy posłużyć się tabelką:

wartość_1wartość_2LUBORAZ
1111
1010
0110
0000

gdzie

  • 1 – oznacza wartość PRAWDA,
  • 0 – oznacza wartość FAŁSZ.

Chcesz nabyć dodatkową wiedzę i poznać nowe formuły excel? Albo poznać konkretne formuły, takie jak funkcja jeżeli i funkcja jeżeli błąd które usprawnią codzienną pracę z arkuszem kalkulacyjnym? Unikatowe kursy informatyczne pomogą osiągnąć zadowalający poziom.

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.