Kalendarz to narzędzie, bez którego trudno obyć się w pracy, szkole czy w domu. Są osoby, które preferują zapisywanie wszystkiego w klasyczny sposób, czyli na papierze, w kalendarzu książkowym, ew. ściennym, ale są też osoby, które muszą mieć wszystkie terminy zawsze przy sobie. Wtedy korzystamy z kalendarzy online i usług w chmurze.
My w tym artykule niejako połączymy sobie te dwa sposoby i własnoręcznie stworzymy kalendarz w Excelu, który oczywiście będzie cyfrowy, można go zabrać wszędzie, ale również będziemy mogli go wydrukować i powiesić np. na tablicy koło monitora w pracy.
Stworzyć kalendarz w Excelu można na bardzo wiele sposobów, zależą one po pierwsze od tego jaki rodzaj kalendarza nas interesuje (dzienny, miesięczny, roczny), a także jakiego finalnego efektu oczekujemy. Czy chcemy po prostu szybko mieć jakikolwiek kalendarz (skorzystać z gotowca), czy chcemy poświęcić więcej czasu i przygotować sobie raz, a porządnie własny kalendarz czy w ogóle chcielibyśmy stworzyć sobie swoisty generator kalendarzy.
W niniejszym artykule pokażemy dwa pierwsze sposoby, a o trzecim tylko wspomnimy – będzie to część dla osób chętnych i bardziej zaawansowanych. 😊
Pierwszą i zarazem najprostszą metodą na stworzenie estetycznego i gotowego kalendarza jest skorzystanie z szablonów, które udostępnia firma Microsoft. Są to uprzednio przygotowane, odpowiednio sformatowane, estetyczne arkusze, które możemy wykorzystać bez żadnych przeróbek, ale również nic nie stoi na przeszkodzie, aby je edytować pod własne potrzeby.
Korzystanie z szablonów w Excelu to najszybsza i najwygodniejsza metoda jeśli potrzebujemy zrobić jakieś zadanie „na cito” i do tego nie jesteśmy zmuszeni do stosowania jakiegoś specjalnego, ustalonego schematu kolorów czy formatów.
Aby skorzystać z szablonów mamy do wyboru dwie możliwości:
Jeśli w wynikach wyszukiwania otrzymaliśmy za mało satysfakcjonujących nas szablonów to polecamy korzystać z obu metod na przemian, ponieważ jeden i drugi sposób zwróci nam w wyniku różne szablony, bardzo często nie pokrywające się ze sobą.
Jeśli nie chcemy szukać gotowego szablonu albo żaden z proponowanych nam się nie podoba musimy stworzyć kalendarz ręcznie. W przykładzie szybko stworzymy sobie w pustym arkuszu miesięczny kalendarz, wystarczy nam tylko kilka kroków, aby osiągnąć cel. 😊
Cały proces wykonania powyższych pięciu kroków przedstawia poniższa animacja:
Ostatnia metoda jest zarówno najbardziej czasochłonna jak i wymaga wyższej znajomości programu, min. biegłego posługiwania się funkcjami i formatowaniem warunkowym lub na jeszcze wyższym poziomie, znajomości programowania w VBA.
Zaletą takiego rozwiązania jest najbardziej uniwersalny z możliwych kalendarz. Bardzo wygodny do obsługi, natomiast wymagający sporej wiedzy do stworzenia takiego generatora.
W artykule pokażemy jak taki generator może wyglądać: pierwsza część to kalendarz bazujący na funkcjach Excela i formatowaniu warunkowym, druga część to generator stworzony w VBA.
Jeśli interesuje Was jak w praktyce stworzyć taki kalendarz, jakie funkcje, narzędzia i wiedza jest do tego potrzebna to zapraszamy na jeden z naszych kursów z Excela, które możecie znaleźć poniżej. 😊
W Expose od ponad 10 lat pomagamy naszym klientom wdrażać nowe technologie oraz pokazujemy pracownikom najlepsze techniki pracy z danymi. Jeśli też chciałbyś dołączyć to grona zaawansowanych użytkowników Excela zapraszamy na nasz kurs Excel. Dla osób zainteresowanych analizą wielowymiarową oraz Business Intelligence zapraszamy także na szkolenie Power BI, na którym poznasz możliwości Power Query, języka DAX czy tworzenia dashboardów analitycznych.