Funkcja ta istnieje w Excelu do wersji 2010, należy do kategorii funkcji statystycznych. Korzysta się z niej w momencie gdy chcemy określić pozycję danej liczby w zakresie. Można ją określić rosnąco lub malejąco. (Jest to zamiennik sortowania listy, pozycja liczby oznaczałaby jej miejsce na liście po sortowaniu.)
W poniższym zadaniu chcielibyśmy ustalić pozycję temperatury 28 stopni względem całej listy. Funkcja zawiera trzy argumenty. Pozycja():
Funkcja zwraca 12 ponieważ 28 stopni jest 12 pozycją licząc od najmniejszej do największej z całego zakresu. Argumenty w funkcji:
W poniższym przykładzie będziemy chcieli ustalić w kolumnie C pozycję studenta w rankingu w zależności od punktacji. Im więcej punktów tym wyższe miejsce na liście. (Zdjęcie nie zawiera całej listy).
Pierwszym argumentem funkcji jest Liczba, czyli wskazujemy której wartości należy nadać miejsce w rankingu. Następnym argumentem jest Odwołanie czyli cały zakres wszystkich punktacji z zakresu (kolumna B). Trzeci argument to Lp, tu należy wpisać 0 (lub zostawić puste) bo lista ma być malejąca. W przypadku gdy dwóch lub więcej studentów otrzymało by tyle samo punktów funkcja Pozycja.Najw() zwróci ten sam wynik (to samo miejsce w rankingu).
W tym zadaniu chcemy ustalić średnią pozycję temperatury, która występuje na liście jako wartość zduplikowana. W kolumnie D mamy te same wartości temperatur tylko posortowane (kolumna pomocnicza aby łatwiej zrozumieć funkcję). Komórki z czerwonym tłem oznaczają wartości temperatur, które się powtarzają. Do komórki E4 wprowadzamy funkcję. Argumenty są takie same jak w powyższych funkcjach.
Chcemy ustalić średnią pozycję temperatury 20 stopni, która występuje 4 razy. W argumencie liczba wpisujemy 20, w argumencie Odwołanie podajemy zakres z danymi z kolumny B. W argumencie lp wpisujemy 1 czyli sortowanie rosnące. Wynik jaki otrzymaliśmy to 3,5. Oznacza to że średnia zduplikowanej wartości 20 na tej liście to pozycja 3,5.