fbpx

Otwieranie PDF w Wordzie

W tym artykule:

  1. Wstęp
  2. Czym jest pdf?
  3. Czym jest docx?
  4. Jak otworzyć dokument formatu pdf w Wordzie?

Wstęp

Pliki zapisane w formacie docx lub pdf to jedne z najbardziej popularnych plików z których korzystamy w pracy, szkole, uczelni lub prywatnie. Wszelkiego rodzaju dokumenty urzędowe, pisma prawne, prace naukowe są zapisywane i przesyłane w tych dwóch formatach. Warto zatem znać sposób na zmianę formatu pliku z pdf na docx. W tym artykule przedstawię jak w programie Word można otworzyć plik Worda (docx).

Zachęcam Cię do zajrzenia na naszą stronę gdzie znajdziesz szkolenia Word. Podczas takich kursów możesz zdobyć praktyczne umiejętności dotyczące pracy w Wordzie, Excelu, Power Poincie, programach
graficznych a także wielu, wielu innych.

Czym jest pdf?

PDF to skrót od Portable Document Format – jest to format plików służący do tworzenia, przenoszenia i prezentacji tekstów, tabel i obiektów graficznych. Producentem jest firma Adobe INC a produkt trafił na rynek w 2007 roku. Najbardziej popularnym programem do otwierania takich plików jest darmowy program Adobe Reader (tego samego producenta). Przeglądarki internetowe takie jak Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Opera również zapewniają możliwość przejrzenia pliku pdf. Główną zaletą formatu jest brak błędu z wyświetlaniem dokumentu przez różne czytniki (zróżnicowane standardy). Plik pdf jest ujednolicony i na każdym urządzeniu dokument wygląda tak samo.

Czym jest docx?

Office Open XML – format dokumentów elektronicznych służący do tworzenia, przenoszenia i prezentacji tekstów, tabel i obiektów graficznych. Stworzony przez firmę Microsoft w 2007. Jest to ulepszona wersja formatu binarnego doc. Najbardziej popularny program do otwierania plików docx to Microsoft Word. Program stworzony w 1983 roku przez Charlesa Simonyi, amerykańsko węgierskiego dyrektora Microsoft. Zaletami korzystania z tego formatu jest:

  • Kompaktowość – pliki automatycznie są kompresowane i mogą zmniejszać objętość nawet do 75%.
  • Łatwe odzyskiwanie plików – w momencie uszkodzenia elementu w dokumencie szybko można odzyskać element. Jeśli naprawa nie jest możliwa plik i tak można otworzyć z uszkodzonym elementem.
  • Lepsza prywatność – Dokument udostępniamy poufnie a dane wrażliwe łatwo usunąć za pomocą inspektora dokumentów.

Jak otworzyć dokument formatu pdf w Wordzie?

Metod jest kilka. Najbardziej popularną i stosowaną od lat jest użycie Konwertera w internecie. Obecnie mamy ogormny zakres stron internetowych, które pozwalają na szybką zmianę formatu dokumentu z pdf na docx. Ta metoda ma jednak dwie duże wady. Mianowicie, o ile przesyłany plik do Internetu zawierający napisany przez nas wiersz lub dyktando ze szkoły to nie problem, ale przesyłanie do sieci dokumentów prawnych, danych osobowych lub innych treści mogących zawierać prywatne dane firmy jest obarczone ewentualnym wyciekiem danych. Zawsze istnieje ryzyko, że jeśli dane znajdują się w Internecie to ktoś je może przechwycić. Druga wada polega na tym, że plik konwertowany online z pdf do docx może się, potocznie mówiąc, „rozjechać”. Wszelkie teksty, obiekty graficzne po konwersji i otwarciu w Wordzie mogą być w innym miejscu aniżeli w dokumencie wejściowym.

Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą i częściej zapobiegającą „rozjechaniu” się, jest otwarcie dokumentu pdf poprzez program Word. Aby to zrobić otwieramy program Word. Następnie wybieramy Plik w górnej, lewej części ekranu, Otwórz > przeglądaj i wybieramy dokument w formacie pdf.

Otwieranie pdf w Wordzie

Następnie zobaczymy komunikat o tym, że Word będzie konwertował dokument, a także ostrzeżenie, że przy dużej ilości elementów graficznych plik wynikowy może wyglądać inaczej. Jest to mniejsze ryzyko niż przy konwertowaniu plików online. Wybieramy Ok.

Otwieranie pdf w Wordzie

Otrzymujemy dokładnie ten sam plik z dobrze dopasowanymi elementami.

Jeżeli wskazówki z tego artykułu są dla Ciebie przydatne i chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat umiejętności szybszej pracy w Wordzie to zapraszam Cię do przejrzenia oferty ze szkoleniami z Worda – Kurs Word Podstawowy, Kurs Word Średnio Zaawansowany a także Kurs Word Zaawansowany.

Zobacz również:

Nasze kursy:

udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.