fbpx

Microsoft Power Platform: czym jest i do czego służy?

W tym artykule

  1. Wstęp
  2. Czym jest Microsoft Power Platform?
  3. Co wchodzi w skład Power Platform?
  4. Ile to wszystko kosztuje?
  5. Podsumowanie

Wstęp

Wyobraź sobie, że musisz codziennie wykonywać nudne, rutynowe czynności, które chciał-nie chciał ktoś zrobić musi. Myślisz więc, po co się z tym wszystkim męczyć i za każdym razem robić to ręcznie? Skoro są to powtarzalne czynności to na pewno można je zautomatyzować!

W tym celu musisz porozmawiać o tym ze swoim kierownikiem, kierownik z dyrektorem, jak zapadnie decyzja na „tak” to wtedy napiszesz maila do IT, umówisz się z nimi na kilka spotkań, wypracujecie rozwiązania, określone zostaną koszty, później te koszty musi zaakceptować zarząd i tak dalej, i tak dalej… Brzmi znajomo?

A co, gdyby można było swoją pracę automatyzować bez udziału IT, bez proszenia przełożonych o narzędzia, bez określania wielkiego budżetu, bez zużywania dodatkowych zasobów ludzkich?

Jeśli wydaje się to interesujące, koniecznie musisz sprawdzić Power Platform od Microsoftu! 😊

Czym jest Microsoft Power Platform?

Najprościej mówiąc, Microsoft Power Platform jest zestawem usług, który łączy w sobie aktualnie (choć może się to w przyszłości zmienić) cztery produkty Microsoftu. Są nimi: Power Apps, Power Automate, Power BI i Power Virtual Agents.

Każde z tych narzędzi pozwala zwykłym użytkownikom usprawnić swoją pracę zupełnie bez użycia kodu lub z jego niewielką ilością. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i umiejętności. Dzięki Power Platform możesz tworzyć aplikacje, analizować dane na dashboardach czy tworzyć przepływy pracy w sposób prosty jak nigdy dotąd.

Każde z narzędzi osobno daje wiele możliwości, ale w połączeniu mogą zupełnie przekształcić sposób w jaki działa organizacja. Cała infrastruktura Power Platform opiera się o Microsoft Dataverse (dawniej Common Data Services), czyli chmurową bazę danych opartą o rozwiązania Microsoft Azure.

Krótko mówiąc, Power Platform to zestaw nisko-kodowych usług, które w łatwy i intuicyjny sposób mogą usprawnić Twoją pracę oraz wewnętrzne procesy firmowe.

Co wchodzi w skład Power Platform?

Jak zostało wspomniane wcześniej, aktualnie w skład Microsoft Power Platform wchodzą cztery usługi. Poniżej możesz pokrótce zapoznać się z każdą z nich.

Power Apps to platforma typu low-code, która w łatwy i przyjemny sposób pozwala na tworzenie biznesowych aplikacji przez osoby niebędące programistami. Sama aplikacja pozwala na wgląd w udostępnione w niej dane i ew. ich zmianę bezpośrednio z urządzenia mobilnego czy w dowolnej przeglądarce internetowej. Stworzenie takiej aplikacji jest proste, ponieważ odbywa się za pomocą kreatora i wykorzystaniu metody „przeciągnij i upuść”.

Power Automate to chmurowa usługa do tworzenia przepływów pracy, czyli do automatyzowania czasochłonnych zadań i procesów biznesowych. Podobnie jak z Power Apps również w Power Automate można tworzyć przepływy w kreatorze, po prostu wyklikując ścieżkę postępowania w każdym ze stworzonych przez nas przypadków. Usługa może działać na komputerach, urządzeniach mobilnych, w przeglądarce internetowej czy w aplikacji Teams.

Power BI to narzędzie analityczne, którego celem jest wizualizacja i modelowanie danych w taki sposób, aby finalnie osiągnąć jeden spójny raport (tzw. dashboard), dzięki któremu osoby zarządzające będą mogły szybko i łatwo podejmować kluczowe biznesowe decyzje. W narzędziu w prosty sposób możemy nanieść dane na mapy, wykresy, wskaźniki, przy czym wszystko jest dynamiczne i reaguje nawet na najmniejsze zmiany w danych źródłowych.

Power Virtual Agents powstało, aby pomóc użytkownikom szybko i prosto tworzyć wydajne chatboty, które będą obsługiwać kontakt z klientem w różnych kanałach komunikacji. Strona internetowa, Skype, Facebook, Power Apps, wszędzie tam i nie tylko tam, można zastosować naszego chatbota stworzonego przy użyciu Power Virtual Agents. Podobnie jak inne usługi Power Platform tutaj też tworzymy wszystko przy użyciu wygodnego kreatora – bez użycia kodu.

Jeśli chcesz nauczyć się dowolnej z powyższych usług koniecznie sprawdź nasze szkolenia Power Platform

Ile to wszystko kosztuje?

Jeśli chodzi o ceny poszczególnych usług to, mimo że Power Platform możemy rozpatrywać jako całość, niestety, ale kwestia zakupu nieco się komplikuje. Póki co, Microsoft nie wprowadził możliwości jednorazowej zapłaty za całą paczkę usług, czyli nie da się kupić wszystkich narzędzi wchodzących w skład platformy jednocześnie. Można natomiast każdą usługę kupić oddzielnie lub niektóre z nich są od razu dostępne w różnych wariantach subskrypcji Microsoft 365 – wszystko zależy od planu, który aktualnie mamy wykupiony.

Samych opcji jest naprawdę bardzo dużo, dlatego rozpisywać się na ten temat tutaj nie będziemy, ale dla zainteresowanych, poniżej znajdą się linki kierujące na odpowiednie strony. 😊

Cennik Power Apps | Cennik Power Automate | Cennik Power BI | Cennik Power Virtual Agents

Dla poszukiwaczy jeszcze bardziej szczegółowych informacji przekazujemy link do przewodnika po licencjonowaniu usług Power Apps, Automate i Virtual Agents, z którego można dowiedzieć się w skład jakich pakietów (np. Office’owych) wchodzą jakie narzędzia – link do pliku PDF -> TUTAJ.

Podsumowanie

Dzięki wdrożeniu rozwiązań zawartych w Power Platform możesz z powodzeniem podnieść produktywność swoją i swoich pracowników, odciążysz dział IT z wykonywania prostych, aczkolwiek czasochłonnych rzeczy i będziesz mógł/mogła analizować dane na najwyższym, światowym poziomie.

Wszystko to, zmierza do osiągnięcia przewagi nad konkurencją i bardziej optymalnego wykorzystania własnych zasobów ludzkich i materialnych.

Jeśli ten artykuł sprawił, że zainteresowała Cię rodzina usług Power Platform to nie zapomnij sprawdzić posiadanych przez siebie licencji Microsoftu, bo być może wśród nich znajdziesz już rozwiązania tutaj opisywane, a także zajrzyj do nas!

W końcu żeby móc używać jakiegoś narzędzia, najpierw trzeba je poznać, a gdzie zrobić to lepiej niż na szkoleniu z Power Platofrm? 😊

Zobacz również

Szkolenia

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.