Tabele przestawne są rewelacyjnym narzędziem do tworzenia raportów w Excelu. Co w sytuacji, w której chcielibyśmy dokonać obliczeń, które będą się odwoływały do komórek z tabeli przestawnej? Można to zrobić oczywiście stosując klasyczne odwołanie podając adres komórki. Ale czy jest to optymalne rozwiązanie? Poniżej przedstawiona została tabela przestawna, w której wyświetlane są dane pokazujące przychody i koszty z okresu dwóch lat.
Chcąc obliczyć stosunek kosztów do przychodów możemy skorzystać z prostej formuły, w której podzielimy koszty przez przychód.
Ten sposób oczywiście w tym momencie działa prawidłowo, jednakże w momencie rozwinięcie tabeli przestawnej, bądź zmiany jej pól wyniki nie będą już prawidłowe, ponieważ odwołujemy się bezpośrednio do komórki o podanym adresie, który może ulec zmianie wraz ze zmianami w tabeli przestawnej.
Bardziej optymalnym sposobem jest skorzystanie z funkcji WEŹDANETABELI, która odwołuje się do konkretnego elementu tabeli przestawnej. Dzięki temu pomimo zmian w wyglądzie raportu, odwołanie cały czas będzie odpowiednie.
Budowa funkcji jest dosyć skomplikowana, ponieważ wygląda następująco:
WEŹDANETABELI(pole_danych; tabela_przestawna; [pole1; element1; pole2; element2];…)
gdzie:
Pomimo skomplikowanej struktury, funkcja jest absolutnie trywialna w użyciu, z tego powodu, że nie trzeba jej wpisać samemu. Może ona tworzyć się automatycznie, pod warunkiem, że w opcjach tabeli przestawnej zostanie zaznaczona opcja Generuj funkcję WeźDaneTabeli.
Od tej chwili, chcąc stworzyć formułę bazującą na danych z tabeli przestawnej. odwołanie do nich zostanie automatycznie zapisane w formie funkcji WEŹDANETABELI.
Jak widać w pasku formuły automatycznie wygenerowana została funkcja, odwołująca się do konkretnego elementu raportu. Dzięki takiemu odwołaniu zmieniając wygląd tabeli wynik obliczeń zostanie bez zmian.
Tworzenie raportów w postaci tabeli przestawnej jest jednym z wygodniejszych form analizowania danych w Excelu. Należy jednak pamiętać, że chcąc stworzyć formułę odwołującą się do konkretnego elementu tabeli przestawnej najwygodniej skorzystać z funkcji WEŹDANETABELI() żeby uniknąć problemów przy ewentualnych zmianach wyglądu raportu.
Chcesz zdobyć wiedzę z Excela? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel oraz Kurs Excel z tabeli przestawnych.