Funkcja PRZESUNIĘCIE zwraca wartość komórki (bądź zakresu) znajdującego się w określonej odległości od danej komórki, bądź zakresu. Jeżeli chcemy zwrócić wartości z zakresu, należy pamiętać, że funkcja przyjmuje postać tablicową i jej wprowadzenie należy potwierdzić przy pomocy CTRL+SHIFT+ENTER (jeżeli zakres wartości będących wynikiem, ma zostać użyty jako argument innej funkcji, która wymaga zakresu, forma tablicowa nie jest konieczna; np. jeżeli z zakresu będącego wynikiem funkcji PRZESUNIĘCIE chcemy wyznaczyć średnią, zagnieżdżamy funkcję PRZESUNIĘCIE wewnątrz funkcji ŚREDNIA – w takim przypadku po wprowadzeniu formuły używamy ENTER). Składnia funkcji PRZESUNIĘCIE w Excelu:
PRZESUNIĘCIE(odwołanie; wiersze; kolumny; [wysokość]; [szerokość])
gdzie:
- odwołanie – adres komórki, bądź zakres komórek, od którego wyznaczane jest przesunięcie,
- wiersze – liczba wierszy, o którą należy przesunąć komórkę (lub zakres) z argumentu odwołanie; użycie liczby dodatniej powoduje przesunięcie w dół, wartości ujemnej w górę (zgodnie z numerowaniem wierszy arkusza),
- kolumny – liczba kolumn, o którą należy przesunąć komórkę/zakres określony w argumencie odwołanie; liczba dodatnia przesuwa zakres w prawo, liczba ujemna w lewo,
wysokość – argument opcjonalny; określa wysokość liczoną w wierszach, dla obszaru, który ma być wynikiem funkcji; wysokość musi być liczba dodatnią; w przypadku pominięcia argumentu, wysokość jest równa argumentowi wiersze, - szerokość – argument opcjonalny; szerokość obszaru wynikowego funkcji, liczona w kolumnach; wysokość musi być liczbą dodatnią; w przypadku pominięcia argumentu, wysokość jest równa argumentowi kolumny.
Umiesz już podstawy i chcesz zdobyć wiedzę z Excela na poziomie zaawansowanym? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel oraz kurs Excel expert.
Zobacz również:
Szkolenia: