Operatory porównania są niezwykle istotne z punktu widzenia korzystania z Excela. Ale czym one właściwie są? Otóż, są to znaki, które pozwalają stwierdzić w jakiej relacji ze sobą są dwa argumenty. Innymi słowy, pozwalają na porównanie czy np. dwie liczby są ze sobą równe. Operatory porównania w Excelu są tymi samymi operatorami, które znamy z matematyki. Różnica polega tylko i wyłącznie na zapisie kilku z nich. Możemy spośród nich wyróżnić:
Korzystając ze znaku równości, możemy porównywać nie tylko liczby, ale również teksty oraz daty! W przypadku porównania tekstów, dla Excela ważny jest sam tekst, natomiast nie jest istotna wielkość liter.
Korzystając ze znaku większości, możemy sprawdzić czy liczby bądź daty, które de facto dla Excela są traktowane jak liczby, są od siebie większe. Dokładnie tak jak w przypadku operatora = w momencie spełnienia nierówności wynikiem porównania będzie PRAWDA, a przeciwnym wypadku uzyskamy FAŁSZ.
Operator ten jest bardzo podobny do znaku większości, z tą różnicą, że prawda zostanie zwrócona nie tylko, w momencie gdy pierwszy argument jest większy od drugiego, ale także w przypadku ich równości. Z matematycznego punktu widzenia, korzystając z niego możemy opisać przedział domknięty.
Korzystając ze znaku mniejszości uzyskujemy PRAWDĘ, gdy pierwsza wartość jest mniejsza od drugiej i FAŁSZ, w przeciwnej sytuacji.
Operator jest analogiczny do operatora większe bądź równe, z tą różnicą, że zwróci prawdę w momencie, gdy pierwsza wartość jest mniejsza bądź równa drugiej wartości. Z matematycznego punktu widzenia, korzystając z niego możemy opisać przedział domknięty.
Ostatnim operatorem jest znak nierówności. Patrząc na budowę operatora, widzimy, że jest on spełniony w momencie, w którym wartości są większe bądź mniejsze od siebie. Innymi słowy, jeśli porównujemy argumenty, które są różne, otrzymamy wartość PRAWDA, w przeciwnym razie wynikiem będzie FAŁSZ.
Operatory porównania są niezwykle istotne jeśli chodzi o efektywne korzystania z Excela. Wykorzystywane są one między innymi do tworzenia kryteriów w funkcjach takich jak JEŻELI(), ORAZ(), SUMA.JEŻELI() itd. Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o prawidłowej kolejności przy zapisie operatorów łączonych, mniejsze bądź równe / większe bądź równe. Jako pierwszy piszemy znak większości/mniejszości a dopiero później znak równości. W przeciwnym wypadku, Excel może nie wykonać we właściwy sposób tego o co nam chodzi.
Umiesz podstawy Excela i chcesz nauczyć się więcej? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel oraz kurs Excel średniozaawansowany.