fbpx

Prezi – czym jest i do czego służy?

Wiesz, co to jest Prezi? Gdy potrzebujemy stworzyć jakąś prezentację, najczęściej do głowy przychodzi nam popularne narzędzie Microsoftu zwane PowerPoint. Jeśli znamy narzędzie trochę bardziej, stworzymy ciekawe przejścia i animacje pomiędzy slajdami. Natomiast to zapewne będzie już szczyt naszych możliwości, jeśli chodzi o prezentację przy użyciu tego narzędzia.

A co jeśli chcielibyśmy przedstawić dane w dużo łatwiejszy, przyjemniejszy i bardziej dynamiczny sposób? Jeśli przemawiają do Ciebie pojęcia takie jak estetyka, prostota, łatwość użycia i minimalizm to koniecznie czytaj dalej, a dowiesz się nieco o narzędziu do tworzenia prezentacji, jakim jest Prezi.

Prezi – co to jest za program?

Prezi jako narzędzie do prezentowania danych powstało w 2009 roku. Na rynku jest już naprawdę długi czas. Mimo to wiele osób wciąż nie słyszało o tym programie za wiele lub nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia!

Prezi

Prezi a PowerPoint – porównanie

Prezi najczęściej przedstawiane jest jako alternatywa dla znanego PowerPointa. Przy czym znacząco różni się od niego w kwestii prezentowania danych. Przede wszystkim Microsoftowy PowerPoint opiera się na linearnej nawigacji przechodzenia przez kolejne slajdy. W Prezi natomiast mamy jedną główną planszę z prezentacją, na której znajdują się punkty, które możemy przybliżać. Dzięki czemu ujawnimy na ich temat więcej szczegółów. W praktyce wygląda to, jak powiększanie dużego obrazka, aby przyjrzeć się jego częściom bardziej szczegółowo i sprawdza się to naprawdę wyśmienicie!

Kolejną różnicą jest sposób pracy aplikacji i dzielenia się danymi. W PowerPoincie bazujemy głównie na aplikacji stanowiskowej, a plik z prezentacją przenosimy po prostu przesyłając komuś mailem czy przynosząc na pendrive. W przypadku Prezi to od początku aplikacja sieciowa, która bazuje na chmurze. Dzięki temu prezentację stworzoną w Prezi możemy odtworzyć praktycznie w dowolnej przeglądarce internetowej, na dowolnym systemie operacyjnym. Wystarczy, że mamy dostęp do internetu i znamy link, pod którym znajduje się nasza prezentacja.

Jeśli jednak jesteś gorącym zwolennikiem PowerPointa, sprawdź nasze kursy Power Point, które pozwolą Ci wyciągnąć z programu jeszcze więcej niż do tej pory!

Z czego składa się Prezi?

Obecnie aplikacja Prezi to już nie tylko samo tworzenie prezentacji. To także wiele innych nowych możliwości, takich jak tworzenie prezentacji połączonych z obrazem z kamery na żywo, a także różnej maści infografik.

Prezi Design

Prezi Design to aplikacja przeznaczona do tworzenia dashboardów zawierających na jednej planszy dane z raportów, map, wykresów, plakatów itp. Tutaj możemy stworzyć animowane grafiki i zapisać je jako pliki graficzne (JPG, PNG), dokument PDF czy zaprezentować je w internecie na portalu Prezi. W Prezi Design możemy stworzyć naszą pierwszą infografikę.

Prezi Video

Prezi Video to aplikacja do tworzenia prezentacji zawierających obraz z kamery naszego komputera i slajdów tuż obok. Najprościej mówiąc, tutaj możemy zaprojektować i przedstawić na żywo lub nagrać i odtworzyć później interaktywną prezentację. Widać na niej jednocześnie to, co chcemy przedstawić oraz nas, czyli osobę prowadzącą. Idealne narzędzie do tworzenia szkoleń współpracuje z najpopularniejszymi aplikacjami do łączenia się zdalnego takimi jak Zoom, Teams czy Meet.

Prezi Present

Prezi Present to trzon i wciąż główny segment Prezi. Jest to aplikacja do tworzenia „zoomowalnych” prezentacji, po których możemy poruszać się albo krok po kroku (tak jak w PowerPoint) albo wybierając dane zagadnienie i przechodząc do niego klikając w interesujący nas punkt naszej „mapy prezentacji”.

Co to jest Prezi – jak to działa?

Ciężko jest opisać co to jest Prezi – to trzeba po prostu zobaczyć! W końcu nie od dziś wiadomo, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów.

Poniżej przykład prezentacji wykonanej w Prezi opartej o szablon Iceberg – Development, gdzie przechodzimy od głównego widoku wszystkich naszych punktów prezentacji poprzez przybliżanie wybranych fragmentów. Sprawia to, że z ogółu przechodzimy do szczegółu i z powrotem do głównego widoku.

prezi

Ile to wszystko kosztuje i gdzie to znaleźć?

Jak wspomnieliśmy wcześniej Prezi to aplikacja sieciowa, więc dostęp do wszystkich usług jest w internecie, na stronie Prezi.com. Aplikacja jest dostępna w modelu freemium, czyli podstawowe funkcjonalności dostajemy za darmo, po zarejestrowaniu się na stronie. Jednak żeby mieć dostęp do większej liczby możliwości czy udostępniania prezentacji wyłącznie wybranym osobom, trzeba wykupić abonament.

Niestety, ale w podstawowej, bezpłatnej wersji Prezi zwanej Basic dostajemy dostęp do każdej z aplikacji, jakie wchodzą w skład rodziny Prezi z licznymi limitami. Np. możemy stworzyć maksymalnie do 5 projektów, w tym tylko jedno 15-minutowe wideo w Prezi Video, brak możliwości zapisania prezentacji do pliku PDF czy udostępnienia jej ograniczonemu gronu użytkowników. Podstawą działania wersji Basic jest zasada mówiąca o tym, że każdy stworzony przez nas projekt (wideo, prezentacja, grafika) jest dostępna dla wszystkich użytkowników witryny Prezi.com. Oznacza, że jeśli w prezentacji chcemy zawrzeć poufne informacje, to musimy skorzystać z dowolnego planu subskrypcyjnego, o których poniżej.

Pierwszą płatną opcją jest wersja Plus, która kosztuje 14$ miesięcznie dla użytkowników indywidualnych oraz biznesowych lub 3$ miesięcznie dla uczniów i studentów. W tej wersji nie mamy już limitów ilościowych na tworzenie projektów, a także otwierają się przed nami prawie wszelkie możliwości, jakie Prezi udostępnia użytkownikom. W tym dostęp do bazy ponad 80 tys. ikon i 500 tys. grafik, dostęp do prezentacji offline (poprzez aplikację desktopową), a także możliwość udostępniania prezentacji tylko wybranym osobom. Dzięki temu nasze prezentacje nie będą już publicznie dostępne.

Druga płatna opcja to wersja Premium, która kosztuje 18$ miesięcznie w pierwszym wariancie i 4$ miesięcznie w wariancie dla studentów. Od wersji Plus różni się ona przede wszystkim większymi opcjami integracji z bazami SQL w przypadku Prezi Design oraz rozbudowanymi danymi analitycznymi dot. czasu spędzonego na przeglądaniu prezentacji itp.

Podsumowanie

Jeśli znudziło Cię już tworzenie takich samych, nudnych prezentacji w PowerPoincie i chcesz, aby twoje biznesowe prezentacje nabrały rozpędu to koniecznie sprawdź stronę Prezi.com i za darmo przygotuj swój pierwszy projekt. Jeśli spodoba Ci się to, co stworzysz i postanowisz dowiedzieć się o narzędziu więcej – sprawdź nasz kurs Prezi. W Expose możesz liczyć także na inne interesujące kursy i szkolenia Microsoft!

Zobacz również:

Szkolenia:

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.