fbpx

VBA – co to jest i do czego wykorzystać?

Co to jest VBA?

VBA (ang. Visual Basic for Applications) to język programowania wykorzystywany w aplikacjach pakietu Microsoft (Microsoft Ofiice). VBA jest oparty na języku Visual Basic, z tą różnicą, że nie da się w nim tworzyć samodzielnych aplikacji. Środowiskiem uruchomieniowym jest zawsze aplikacja, dla której tworzymy program — np. Excel VBA.

Do czego służy VBA?

Przy użyciu VBA możemy automatyzować czynności, które w pewien sposób da się z góry określić/ przewidzieć. Na przykład jeśli wykonujesz w Excelu cyklicznie powtarzające się czynności w celu uzyskania określonego efektu, to poświęcając trochę czasu na napisanie odpowiedniej procedury VBA w Excelu, możesz wykonywać te czynności poprzez jedno kliknięcie myszką. Dzięki temu programowanie w Excelu jest jeszcze łatwiejsze!

Dla kogo VBA?

Dostęp do edytora Visual Basic Excel znajdziemy w każdym programie pakietu Microsoft (karta Developer). Można powiedzieć, że jest to narzędzie skierowane do wszystkich, którym standardowe narzędzia danej aplikacji przestają wystarczać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Excel VBA, możesz skorzystać z rewelacyjnego narzędzia, jakim jest rejestrator makr. Znając już składnię VBA możesz przejść bezpośrednio do edytora kodu. Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas nauki, zapraszamy na kursy programowania VBA na wszystkich poziomach zaawansowania.

Edytor VBA

Samo okno edytora VBA może wyglądać nieco archaicznie. Warto pamiętać, że najważniejsze jest to, że znajdziemy tam wszystkie potrzebne nam narzędzia. Część komponentów edytora używanego do programowania VBA jest automatycznie uruchomiona (np. menu, pasek narzędzi), inne (np. Immediate) warto uruchomić, bo dobrze przygotowany edytor bez wątpienia ułatwi nam pracę.

co to jest VBA

Składnia języka VBA – kilka zasad

Kod tworzony w Excel VBA musi spełniać określone zasady składniowe (tak samo, jak np. funkcje w Excelu). Przede wszystkim musimy pamiętać, że ma budowę blokową, czyli:

  1. Zaczyna się i kończy w różnych liniach, które należy oznaczyć specjalnymi poleceniami (Sub i End Sub).
  2. Nie należy go pisać, aż do zapełnienia linii – jedna linia kodu to jedno polecenie (choć istnieją pewne obejścia tej reguły).

W kodzie nie jest rozróżniana wielkość liter. Programowanie w Excelu zakłada możliwość (ale nie jest to zalecane) używania polskich znaków. W Visual Basic Excel nie ma obowiązku deklarowania zmiennych (choć to świetny nawyk).

Używając znaku apostrofu możemy wykonywać niewidoczne dla edytora komentarze (tekst staje się zielony).

co to jest VBA

Programowanie Excel VBA – podsumowanie

Dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z VBA i zastanawia się, co to takiego, niektóre przedstawione informacje mogą wydawać się nie do końca jasne. Co więcej, to tylko mała część informacji, które trzeba zdobyć, by móc sprawnie posługiwać się językiem VBA. Nie ma co ukrywać, że nauka VBA będzie skuteczna wtedy, gdy będzie odbywała się na praktycznych przykładach, a nie w teorii. Jeśli nie wiesz, jak zacząć taką naukę zapisz się na kurs podstawowy VBA dla Excela. W Expose sprawimy, że pierwszy kontakt z VBA będzie dla Ciebie przyjemny!

Sprawdź też inne kursy Excel oraz kursy i szkolenia Microsoft. Przydadzą się nie tylko tym, którzy pracują w IT!

Zobacz również:

Szkolenia:

https://expose.pl/szkolenia_kategorie/microsoft-excel-vba/
udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.