fbpx

VBA – co to jest i do czego wykorzystać?

Co to jest VBA?

VBA (ang. Visual Basic for Applications) to język programowania wykorzystywany w aplikacjach pakietu Microsoft (Microsoft Ofiice). VBA jest oparty na języku Visual Basic, z tą różnicą, że nie da się w nim tworzyć samodzielnych aplikacji. Środowiskiem uruchomieniowym jest zawsze aplikacja, dla której tworzymy program (np. Excel).

Do czego służy VBA?

Przy użyciu VBA możemy automatyzować czynności, które w pewien sposób da się z góry określić/ przewidzieć. Na przykład jeśli wykonujesz w Excelu cyklicznie powtarzające się czynności w celu uzyskania określonego efektu, to poświęcając trochę czasu na napisanie odpowiedniej procedury, możesz wykonywać te czynności poprzez jedno kliknięcie myszką.

Dla kogo VBA?

Dostęp do edytora VBA znajdziemy w każdym programie pakietu Microsoft (karta Developer). Można powiedzieć, że jest to narzędzie skierowane do wszystkich, którym standardowe narzędzia danej aplikacji przestają wystarczać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z VBA możesz skorzystać z rewelacyjnego narzędzia jakim jest rejestrator makr. Znając już składnię VBA możesz przejść bezpośrednio do edytora kodu. Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas nauki zapraszamy na kursy VBA na wszystkich poziomach zaawansowania.

Edytor VBA

Samo okno edytora VBA może wyglądać nieco archaicznie, jednak warto pamiętać, że najważniejsze jest to, że znajdziemy tam wszystkie potrzebne nam narzędzia. Część komponentów edytora jest automatycznie uruchomiona (np. menu, pasek narzędzi), inne (np. Immediate) warto uruchomić bo dobrze przygotowany edytor bez wątpienia ułatwi nam pracę.

co to jest VBA

Składnia – kilka zasad

Kod tworzony w VBA musi spełniać określone zasady składniowe (tak samo, jak np. funkcje w Excelu). Przede wszystkim musimy pamiętać, że ma budowę blokową, czyli:

– Zaczyna się i kończy w różnych liniach, które należy oznaczyć specjalnymi poleceniami (Sub i End Sub).

– Nie należy go pisać, aż do zapełnienia linii – jedna linia kodu to jedno polecenie (choć istnieją pewne obejścia tej reguły).

W kodzie nie jest rozróżniana wielkość liter, istnieje możliwość (ale nie jest to zalecane) używania polskich znaków, nie ma obowiązku deklarowania zmiennych (choć to świetny nawyk).

Używając znaku apostrofu możemy wykonywać niewidoczne dla edytora komentarze (tekst staje się zielony).

co to jest VBA

Podsumowanie 

Dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z VBA niektóre przedstawione informacje mogą wydawać się nie do końca jasne. Do tego to tylko mała część informacji, które należy posiąść. Nie ma co ukrywać, że nauka VBA będzie skuteczna wtedy, gdy będzie odbywała się na praktycznych przykładach a nie w teorii. Jeśli nie wiesz jak zacząć taką naukę zapisz się na kurs podstawowy VBA dla Excela, na pewno będziemy w stanie sprawić, że pierwszy kontakt z VBA będzie w miarę przyjemny.

Zobacz również:

Szkolenia:

https://expose.pl/szkolenia_kategorie/microsoft-excel-vba/
udostępnij:
Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.