fbpx

Funkcja SUMA w Excel

Najczęściej stosowana w Excelu funkcja, zwracająca jako wynik sumę elementów ze wskazanych zakresów (zazwyczaj w przypadku dodawania pojedynczych komórek lepiej napisać formułę wykorzysującą operator dodawania). Składnia funkcji SUMA:

SUMA(liczba1;[liczba2];…)

Argumentami funkcji mogą być stałe, odwołania do komórek, zakresy, inne funkcje i formuły oraz tablice. Funkcja może posiadać od 1 do 255 argumentów oddzielonych średnikami (jak w przypadku każdej funkcji).

Excel - funkcja SUMA

Korzystając z właściwości Excela, przy pomocy funkcji SUMA, możemy otrzymać tzw. sumę kroczącą, która będzie sumowała wartości, np. w danej kolumnie: od pierwszej do aktualnej. Aby otrzymać taki efekt wystarczy jako argument podać zakres od pierwszej wartości do aktualnej, przy czym początek zakresu musi być stały, a więc stosujemy adresowanie bezwzględne, np. dla liczb znajdujących się w kolumnie A, od wiersza 4 do 15 – funkcja powinna wyglądać następująco: =SUMA($A$2:A2); podczas przeciągania funkcji zmieniał będzie się drugi koniec zakresu a co za tym idzie otrzymamy odrębny wynik dla każdego wiersza.

Excel - funkcja SUMA

Nauka Excela sprawia Ci kłopoty? Nie wiesz od czego zacząć i jak się uczyć? Sprawdź nasze kursy informatyczne, oferujemy w nich między innymi kurs Excel oraz kurs Excel podstawowy.

Zobacz również:

Szkolenia:

Gratulacje!
Wniosek został wysłany prawidłowo.
Dziękujemy za przesłanie zapytania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.